Często zdarza się, że w wyniku nagłych sytuacji, jesteśmy zmuszeni wziąć kredyt na ważne wydatki. Niestety nie zawsze mamy odpowiednią zdolność kredytową, która umożliwi nam uzyskanie ekspresowej pozytywnej decyzji od pożyczkodawcy. W takim wypadku doskonałym rozwiązaniem jest poręczenie kredytu. Wówczas potrzebny jest nam żyrant, który poświadczy, że zobowiązanie zostanie spłacone, nawet jeśli kredytobiorca nie wywiąże się z umowy. Na czym dokładnie polega taka opcja i kto może być żyrantem?

żyrant kredyt Żyrant – kto to jest i dlaczego jest potrzebny?

Żyrant poręczyciel, jak wskazuje sama nazwa, jest osobą, która ręczy za terminową spłatę zaciągniętego zobowiązania. Tego typu procedura jest niezbędna w przypadku, gdy chcemy wziąć kredyt w wysokiej kwocie, np. kredyt mieszkaniowy, ale nie mamy odpowiedniej zdolności kredytowej. Wówczas możemy spodziewać się odrzucenia naszego wniosku przez bank i wydania negatywnej decyzji kredytowej. Chyba, że znajdziemy żyranta kredytu, który poświadczy, że w razie problemów ze spłatą, przejmie na siebie ten obowiązek. 

Taki poręczyciel to spore zabezpieczenie dla banku, który w przeciwnym razie udzielając kredytu podjąłby zbyt duże ryzyko. Dzięki ustanowieniu żyranta, możemy liczyć na przyznanie środków i uzyskanie lepszych warunków umowy. Jest to zdecydowanie pomocne zwłaszcza w sytuacji, gdy wnioskujemy o kredyt hipoteczny. Żyrant w takim przypadku poręcza, że w razie problemów ze spłatą, przejmuje od nas obowiązek uiszczania raty kredytowej przez wskazany w umowie okres. Dzięki temu bank nie jest stratny, a my nie ryzykujemy kłopotami finansowymi i wysokimi odsetkami karnymi. Z kolei jeśli nie uda nam się znaleźć poręczyciela, pozostaje nam pożyczka bez bik bez zdolności kredytowej w firmie pozabankowej. Jednak takie zobowiązanie najczęściej nie opiewa na wysokie kwoty, a możemy pożyczyć w związku z tym od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. 

Kto może zostać żyrantem?

Kwestia, kogo ustanowimy naszym poręczycielem w przypadku kredytu, to tylko i wyłącznie nasz wybór. Nie ma ograniczonych prawem ram, kto może zostać żyrantem, niezależnie od rodzaju zobowiązania, jakie bierzemy. Jednak pamiętajmy, że żyrant kredyt spłaca w sytuacji, gdy my nie mamy takich możliwości, np. tracimy pracę lub mamy czasowo mniejszy dochód. Takie przedsięwzięcie jest ryzykowne i wiąże się z koniecznością dotrzymania warunków umowy. Musimy więc znaleźć osobę, która nam ufa i będzie skora do takiego poświęcenia. Najlepiej więc poprosić o zostanie poręczycielem członka rodziny lub bliskiego przyjaciela. 

Czy mając kredyt można być żyrantem?

Często zastanawiamy się, czy poręczycielem może zostać osoba, która jest w trakcie spłaty swojego zobowiązania. Jest to zależne od jej zdolności kredytowej, jednak jeśli kilka kwestii zostanie dotrzymanych, bank zaakceptuje taką sytuację. 

Chodzi przede wszystkim o kwotę, jaka pozostała do spłaty w ramach kredytu czy pożyczki na dowód. Dodatkowo, liczą się dochody, które otrzymuje osoba mająca być żyrantem oraz jej płynność finansowa. Bank zawsze oblicza zdolność kredytową, a także analizuje historię kredytową w BIK. Podsumowując, jeśli chcemy, aby poręczycielem kredytu została osoba, która spłaca swoje zobowiązanie, nie ma ku temu przeciwwskazań. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kredytobiorca nie spłaca w terminie swojego kredytu, ma zbyt niskie dochody lub nie ma stałej pracy. W związku z tym może okazać się niewiarygodnym żyrantem dla banku i zostanie nam odmówione udzielenie takiego zobowiązania. Wówczas będziemy musieli poszukiwać innej osoby na miejsce poręczyciela, której sytuacja finansowa będzie stabilniejsza. 

Jak wziąć kredyt z żyrantem?

Proces wnioskowania o kredyt z poręczycielem nie różni się znacznie od tego, jaki przechodzimy starając się o klasyczną pożyczkę. Podstawowym faktem jest tu obowiązek podpisania przez bank umowy nie tylko z kredytobiorcą, ale również z żyrantem. W związku z tym może okazać się, że nawet wnioskując przez internet, będziemy musieli stawić się osobiście w placówce w celu dopełnienia formalności. Nie jest to jednak czasochłonne i nie musi zajmować wiele czasu.

5/5 - (1 oddanych ocen)