Często obawiamy się, że chcąc wziąć kredyt na mieszkanie, umowa na czas określony skutecznie pokrzyżuje nam plany. Jednak jak się okazuje, nie jest to kwestia, przez którą banki nie udzielą nam pomocy finansowej, a my stracimy szansę na uzyskanie naszego wymarzonego lokalu. Umowa na czas określony a kredyt hipoteczny to nieodłączne elementy, które umożliwiają nam spełnienie planów. Sprawdźmy, jak skorzystać z ofert banków w przypadku pracy w oparciu o taką umowę i jakie warunki należy spełnić. 

PKO
RRSO2,99 %
Oprocentowanie 1,39 %
Kwotaindywidualna
Ocena9/10
Millennium Bank
RRSO2,78 %
Oprocentowanie 2,28 %
Kwotaindywidualna
Ocena8/10
BNP Paribas
RRSO2,54 %
Oprocentowanie 2,38 %
Kwotaindywidualna
Ocena9/10
CitiHandlowy
RRSO2,36 %
Oprocentowanie 2,31 %
Kwotado 3 000 000 zł
Ocena8/10
Pekao
RRSO3,34 %
Oprocentowanie 2,9 %
Kwotado 300 000 zł
Ocena8/10
OpenFinance
RRSO2,54 %
Oprocentowanie 2,38 %
Kwotaindywidualna
Ocena10/10
Expander
RRSO2,36 %
Oprocentowanie 2,31 %
Kwotado 1 000 000 zł
Ocena7/10

Umowa na czas określony a kredyt mieszkaniowy 

Jeśli obowiązuje nas umowa na czas określony, kredyt wcale nie musi pozostać niezrealizowanym marzeniem. Pracując w oparciu o takie warunki, nadal możemy wnioskować o kredyt mieszkaniowy i mamy realne szanse na jego uzyskanie. Wystarczy tylko dopilnować spełnienia konkretnych warunków, które stawiają przed nami banki, a cieszyć się wymarzoną nieruchomością na całe życie. Przede wszystkim pamiętajmy, że pracując na pełen etat, jesteśmy w lepszym położeniu niż klienci z firmą działającą na rynku krótko lub konsumenci zatrudnieni na umowę cywilnoprawną. Często w takich sytuacjach bank odmawia udzielenia wysokiego kredytu, a klientom pozostaje jedynie pożyczka gotówkowa, która nie pokrywa wystarczająco wszystkich wydatków. 

kredyt na mieszkanie umowa na czas określonyJakie warunki spełnić, aby dostać kredyt mieszkaniowy z umową na czas określony?

Jeśli nasza umowa jest podpisana na dłuższy czas, albo — co lepsze — jest już to kolejna umowa z tym samym pracodawcą, możemy liczyć na łatwiejsze przejście całego procesu. Banki przede wszystkim badają naszą zdolność kredytową, na którą składa się wiele czynników, np. wysokość i źródło dochodów, wysokość wydatków, historia kredytowa w BIK, zadłużenia, które spłacamy, liczba osób w gospodarstwie domowym, stabilność dochodów oraz posiadany wkład własny do kredytu hipotecznego. Gdy zgromadzony wkład  własny jest odpowiednio wysoki, możemy śmiało starać się o takie wsparcie w wybranym banku. 

Jeśli wysoka jest zdolność kredytowa, umowa na czas określony nie stanowi elementu, który w dużej mierze decyduje o odrzuceniu wniosku przez bank. Pamiętajmy, że najważniejsze jest, abyśmy mieli płynność finansową, a wysokość dochodów umożliwiała dogodną spłatę miesięcznej raty. Instytucje bankowe muszą zyskać pewność, że źródło zarobków jest stabilne, a spłata kredytu nie będzie sprawiała nam problemów. 

Najważniejsze warunki to:

— Dobra historia kredytowa w BIK (bez opóźnień w spłatach poprzednich zobowiązań i bez zadłużeń);

— Brak wpisów do rejestrów dłużników, np. KRD;

— Stabilność finansowa;

— Wysokość dochodów na odpowiednim poziomie;

— Wkład własny min. na poziomie 20%. Im większy wkład, tym większe mamy szanse na kredyt hipoteczny przy umowie na czas określony;

— Niezbyt wysokie wydatki stałe;

— Zabezpieczenie kredytu (nie jest to konieczny element, jednak jeśli takowe posiadamy, np. w formie własności nieruchomości, nasze szanse na kredyt wzrastają).

Jak widać, pracując na czas określony, nie jesteśmy całkowicie skreśleni z listy potencjalnych kredytobiorców. Musimy jednak w pewien sposób udowodnić bankowi, że jesteśmy wiarygodnymi klientami, np. udostępniając zaświadczenia od pracodawcy, zeznania podatkowe, umowy i innego rodzaju dokumentację potwierdzającą stabilne dochody. 

5/5 - (1 oddanych ocen)