Raport BIK to jeden z podstawowych elementów sprawdzanych przez banki w czasie weryfikacji potencjalnych kredytobiorców. Biuro Informacji Kredytowej raport wysyła wszystkim instytucjom finansowym, udzielającym zobowiązań i chcącym sprawdzić, czy klient posiada wiarygodność w spłacie rat. Znajduje się w nim nie tylko ogólna ocena naszej historii kredytowej, ale także szczegółowe informacje odnośnie do spłaty pożyczek w terminie oraz spóźnień w uiszczaniu rat. Dzięki BIK za darmo możliwe jest także zweryfikowanie, czy konsument nie posiada długoterminowych zadłużeń z tego tytułu. Warto przed złożeniem wniosku o pomoc finansową samodzielnie sprawdzić w BIK raport historii kredytowej. Jak to zrobić i czy jest to darmowe?

POBIERZ RAPORT BIK

Jak sprawdzić bik?

W życiu każdego z nas mogą zdarzyć się momenty, podczas których spóźniliśmy się ze spłatą raty kredytowej. Niestety, w wyniku trudnej sytuacji finansowej, często wielokrotnie nie uiszczamy opłat, co negatywnie wpływa na ocenę naszej zdolności kredytowej i obniża tzw. scoring. Jeśli chcemy wnioskować o kredyt 100 tysięcy lub innego rodzaju zobowiązanie w banku, musimy wiedzieć, że instytucja zawsze będzie sprawdzała raport BIK. Dzięki analizie historii kredytowej banki mogą dowiedzieć się, czy w terminie spłacaliśmy raty poprzednich pożyczek, czy też mieliśmy wiele opóźnień w przelewach albo nadal posiadamy niespłacone zobowiązania. Warto więc przed złożeniem formularza o pomoc finansową dowiedzieć się, jak sprawdzić BIK za darmo i co robić, jeśli nasza ocena jest niska. 

darmowy raport bik

Biuro Informacji Kredytowej umożliwia każdej osobie fizycznej złożenie wniosku online o wygenerowanie raportu historii kredytowej. Jeśli braliśmy wcześniej zobowiązania i wiemy, że jesteśmy w BIK, jak sprawdzić scoring jest podstawowym pytaniem stawianym przez konsumentów. Wystarczy zarejestrować swój profil i złożyć krótki formularz internetowy na stronie BIK-u. Następnie pozostaje nam czekać na wygenerowanie raportu, w którym znajdziemy nie tylko nasz ogólny scoring, czyli ocenę historii kredytowej, ale również szczegółowe informacje dotyczące spłat poszczególnych rat. Dla wszystkich osób fizycznych jednorazowy raport BIK za darmo jeszcze do niedawna był możliwy do pobrania raz na pół roku. Niestety, obecnie Biuro Informacji Kredytowej zlikwidowało tę usługę. Dzisiaj darmowy raport BIK jest możliwy wyłącznie dla instytucji finansowych, a osoby prywatne muszą wnieść opłatę w wysokości 39 zł. 

Jak sprawdzić swój BIK? Krok po kroku 

  1. Wypełnij formularz na stronie www Biura Informacji Kredytowej. Musisz wprowadzić w nim swoje dane osobowe, numer dowodu osobistego oraz PESEL. 
  2. Potwierdź swoją tożsamość. Jest to niezbędne, aby BIK zyskał pewność, że wniosek o wygenerowanie raportu jest składany przez wiarygodną osobę i wykluczył próbę oszustwa. Weryfikacja tożsamości polega na wykonaniu na symboliczną kwotę (1 złotówki) na konto BIK-u, dzięki czemu firma otrzyma Twoje prawdziwe dane. 
  3. Zapłać 39 zł za wygenerowanie raportu. Po dokonaniu płatności możesz pobrać Twoją historię kredytową wraz ze scoringiem. 

Czy warto sprawdzać raport w BIK-u przed wnioskowaniem o kredyt?

Pamiętajmy, że sprawdzanie historii kredytowej jest niezwykle ważne dla wszelkich instytucji finansowych, które udzielają zobowiązań. Warto więc zwracać na to uwagę, zwłaszcza jeśli chcemy starać się o kredyt celowy, np. na zakup mieszkania. W przypadku negatywnego scoringu, nie możemy liczyć na kredyt hipoteczny bez BIK w banku, dlatego jeszcze przed złożeniem wniosku najlepiej jest dowiedzieć się, czy ocena naszej historii jest pozytywna. Dzięki temu nawet jeśli mamy niski scoring, możemy przeprowadzić czyszczenie BIK lub poprawić historię kredytową przez natychmiastową spłatę niewysokich pożyczek. 

Czy bank udziela kredytów ze osobom złą historią kredytową w BIK?

W przypadku negatywnej oceny w BIK-u wynikającej z wielu opóźnień w spłacie, bank w większości odrzuca wnioski o kredyt. Jest to spowodowane przede wszystkim zbyt dużym ryzykiem udzielenia zobowiązania konsumentowi, który nie dotrzymuje terminów uiszczania rat lub nie spłaca latami zadłużeń. Zdarza się jednak, że pomimo złej historii w BIK-u, nasza zdolność kredytowa jest na odpowiednim poziomie np. dzięki wysokim zarobkom. Wówczas istnieje szansa na udzielenie zobowiązania w niedużej kwocie, jednak musimy się spodziewać konieczności zabezpieczenia kredytu, np. w formie wykupienia ubezpieczenia. Tego typu oferty przedstawia aktualny ranking kredytów gotówkowych, w którym znajdziemy najlepsze warunki i szczegółowe informacje odnośnie do sprawdzania raportu w BIK. 

Jeśli jednak bank odrzuci nasz wniosek, albo nasz scoring jest zupełnie negatywny, możemy rozejrzeć się wśród ofert instytucji pozabankowych. Parabanki udzielają nawet wysokich pożyczek bez BIK-u z dogodną spłatą rozłożoną na wiele rat. Dzięki temu w pilnych sytuacjach mamy możliwość chwilowego podbudowania budżetu i wyjścia z problemów finansowych. 

5/5 - (1 oddanych ocen)