W życiu często pojawiają się niespodziewane wydatki, które trudno jest uwzględnić w domowym budżecie. Zdarza się jednak, że czeka nas coś większego, na co teoretycznie warto regularnie gromadzić środki. Tak właśnie jest z zakupem samochodu. Każdy z pewnością chciałby od tak móc wymienić auto na nowe, aczkolwiek nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Odkładanie środków finansowych jest mozolnym procesem, który trwa latami, poza tym nie zawsze mamy możliwość oszczędzania. Co zrobić w takiej sytuacji? Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt na samochód. 

Kasa Stefczyka
RRSO7,23 %
Oprocentowanie 6,23 %
Kwotado 160 000 zł
Ocena9/10
Smartney
RRSO23,35 %
Oprocentowanie 16,50 %
Kwotado 60 000 zł
Ocena10/10
bancovo
RRSO9,59%
Oprocentowanie 1,64%
Kwotado 200 000 zł
Ocena10/10
Santander
RRSO10,13 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 35 000 zł
Ocena9/10
Velobank
RRSO8,3%
Oprocentowanie 7,99%
Kwotado 200 000 zł
Ocena7/10
AliorBank
RRSO9,02 %
Oprocentowanie 7,19 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena8/10
BNP Paribas
RRSO13,75 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena8/10
Pekao
RRSO10,88 %
Oprocentowanie 6 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena9/10
City Handlowy
RRSO9,65 %
Oprocentowanie 6,99 %
Kwotado 150 000 zł
Ocena8/10
PKO miniratka
RRSO13,77 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 170 000 zł
Ocena8/10
TF Bank
RRSO18,43 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 80 000 zł
Ocena9/10

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt na auto to jeden z rodzajów kredytów celowych. Oznacza to, że środki pozyskane w ten sposób koniecznie muszą być wykorzystane na ten cel, w przeciwieństwie np. do kredytu gotówkowego. Z reguły taki rodzaj zobowiązania jest korzystnie oprocentowany z punktu widzenia klienta, niemniej jednak bank również musi się w jakiś sposób zabezpieczyć. Służą temu takie rozwiązania jak zastaw rejestrowy, odstąpienie praw płynących z polisy autocasco czy przewłaszczenie na zabezpieczenie. Z racji tego, że warunki te mogą być różne w zależności od banku, przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto porównać poszczególne oferty.

Kto może skorzystać z kredytu na samochód i w jaki sposób można go wykorzystać? Po pierwsze, mogą się o niego ubiegać wszyscy pełnoletni, posiadający zdolność kredytową oraz dobrą historię kredytową klienci. Dzięki temu rozwiązaniu zakupisz nie tylko samochód osobowy, ale także ciężarowy oraz motocykl, quad, motorower, skuter, a nawet motorówkę czy statek. Ponadto nie musisz wybierać sprzętu prosto z salonu – może być on używany. Oczywiście auto z pierwszej ręki wiąże się z dużo większym kosztem. Jeśli więc nie możesz pozwolić sobie na duży wydatek i nie masz zaoszczędzonych wystarczających środków finansowych na pojazd prosto z salonu, wówczas najlepiej zakupić nowy samochód na raty poprzez zaciągnięcie kredytu celowego. 

kredyt na samochód kalkulatorNowe auto na raty – jak wybrać najlepszą ofertę banku?

Wybór najlepszego pod względem spłaty kredytu na samochód wcale nie jest łatwym zadaniem. Na rynku finansowym mamy do czynienia z ogromną liczbą instytucji proponujących takie rozwiązanie, a każda z nich jest mniej lub bardziej korzystna z punktu widzenia poszczególnych parametrów wpływających na ostateczny koszt spłaty zobowiązania. 

Przy wyborze kredytu tego rodzaju warto skupić się przede wszystkim na oprocentowaniu. Oczywiście im jest ono niższe, tym lepiej, aczkolwiek wówczas warto sprawdzić również inne koszty około kredytowe, ponieważ możliwe, że dany bank zabezpieczył się w inny sposób niż poprzez oprocentowanie. Kolejną kwestią jest zabezpieczenie kredytu i jego koszt oraz możliwie długi okres spłaty. Nie oznacza to, że dłuższy okres spłaty jest dla klienta lepszy – wiąże się on w końcu w wyższym całkowitym kosztem kredytu, aczkolwiek dla wielu osób bardziej rozbite, mniejsze raty będą jedyną rozsądną opcją. Warto sprawdzić również, czy przy danym zobowiązaniu możliwe są wakacje kredytowe oraz czy bank wymaga otwarcia konta osobistego. 

Porównując oferty, należy też zastanowić się, jakie raty wybrać. Istnieją dwa warianty – raty równe i malejące. Te drugie bywają znacznie bardziej korzystne, ponieważ oznaczają, że na początku okresu spłaty raty będą wyższe, a następnie będą stopniowo maleć. Dzięki temu zabezpieczymy się na przyszłość, kiedy nasze dochody nie będą tak pewne. Trzeba tu jednak pamiętać, że bank chętniej udziela kredytu z ratami malejącymi osobom, które mają większą zdolność kredytową i mogą udokumentować stałe, atrakcyjne dochody. 

Samodzielne porównanie wszystkich tych parametrów będzie bardzo czasochłonne, o ile nie niemożliwe. W związku z tym dobrze jest skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator kredytowy samochodowy.

Najlepsze kredyty samochodowe – ranking

Wybierając kredyt samochodowy, należy mieć na uwadze wiele parametrów danego zobowiązania, które trudno jest samodzielnie porównać, zwłaszcza w gąszczu tak licznych instytucji oferujących pożyczkę w formie środków finansowych. Szybkim i wygodnym sposobem na porównanie ofert jest kalkulator kredytu samochodowego. Narzędzie to pokazuje aktualny ranking wszystkich dostępnych opcji, dzięki czemu już na początku zorientujemy się, w których bankach warto szukać pomocy. Jeśli chodzi o kredyt samochodowy, ranking bierze pod uwagę wszystkie niezbędne do określenia łącznego kosztu kredytu parametry, takie jak oprocentowanie, zabezpieczenie, prowizje i inne dodatkowe koszty. Z kolei kalkulator pozwala na swego rodzaju symulację, dlatego można sprawdzić, ile wynosić będą miesięczne raty przy interesującej nas wysokości kredytu i okresie spłaty. Wystarczy wpisać do kalkulatora kilka wartości, a system sam obliczy wszelkie koszty. Biorąc kredyt na samochod, kalkulator umożliwi nam ustalić, czy będziemy w stanie spłacać zobowiązanie i czy nie obciąży ono zanadto naszego domowego budżetu. Działa to więc na podobnej zasadzie jak porównywarka kredytów hipotecznych

Co jest potrzebne do ubiegania się o kredyt na samochód?

Procedura ubiegania się o ten rodzaj kredytu jest podobna jak w przypadku innych rodzajów zobowiązań. Potrzebny będzie więc przede wszystkim dowód osobisty oraz inny dokument potwierdzający tożsamość, a także zaświadczenie o dochodach i o stałym zatrudnieniu. Z racji tego, iż jest to kredyt celowy, konieczne będzie też dołączenie dokumentu dotyczącego pojazdu, który planujemy nabyć, w tym kopia dowodu rejestracyjnego, numer konta osoby sprzedającej pojazd, zaświadczenie o tym, że auto nie widnieje w rejestrze zastawów czy umowa kupna samochodu. Przy tym wszystkim oceniania jest nasza wiarygodność i zdolność kredytowa. W związku z tym najlepiej mieć dobrą historię kredytowania. Klient, który posiada już jakieś kredyty wcale nie jest w tej kwestii skreślony na starcie. Również może ubiegać się on o kredyt na auto, oczywiście w sytuacji, gdy obecne zobowiązania spłaca on regularnie i gdy nie są one zbyt obciążające. Posiadając już inne zadłużenia warto również pomyśleć o rozwiązaniu, jakim jest kredyt konsolidacyjny, który daje dużą większą wygodę spłaty.