Kredyt na mieszkanie lub dom jest jednym z najczęściej zaciąganych zobowiązań w bankach. Dzięki takiej pomocy finansowej możemy pokryć wydatki związane z posiadaniem własnego m4. Niestety często niemożliwe jest zgromadzenie tak dużej kwoty, która umożliwiłaby nam wybudowanie domu lub zakup nieruchomości. Banki chętnie pomagają w realizacji tego typu inwestycji, niemalże prześcigając się w coraz to atrakcyjniejszych ofertach. Pozostaje jednak pytanie, jakie jest oprocentowanie kredytu hipotecznego i jak porównać dostępne na rynku usługi, by wybrać jak najlepsze? Sprawdźmy, ile wynosi średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego i jakie na dany moment oferują polskie instytucje bankowe. 

kredyt hipoteczny oprocentowanieOprocentowanie kredytu hipotecznego — stałe i zmienne

Obecnie mamy do czynienia z dwoma rodzajami oprocentowania przy kredycie hipotecznym — stałym oraz zmiennym. Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się tym, że koszta, jakie przyjdzie nam ponosić w związku z oprocentowaniem przez cały okres spłaty będą takie same. Z kolei oprocentowanie kredytów hipotecznych ze zmienną stopą procentową wiąże się ze wzrostem lub obniżeniem tych kosztów w danym momencie spłaty. To od nas zależy, które oprocentowanie wybierzemy, dlatego decyzję tę powinniśmy podejmować rozsądnie. Ranking kredytów hipotecznych wskazuje, że zmienna stopa oprocentowania może zmieniać się podczas okresu kredytowania nawet kilka razy. Kredyt z oprocentowaniem stałym pozwoli nam łatwiej zaplanować finanse. 

Oprocentowanie kredytu hipotecznego 2021 — które wybrać?

Jeśli interesuje nas kredyt hipoteczny, oprocentowanie jest najczęściej głównym czynnikiem, który decyduje o wyborze konkretnej oferty. Warto zwracać na nie uwagę, gdyż stanowi ono istotny element wpływający na wysokość kosztów kredytowania. To, czy wybierzemy oprocentowanie stałe, czy też zmienne, zależy w dużej mierze od naszych możliwości finansowych, osobistej sytuacji oraz preferencji. Pamiętajmy, że niektóre banki umożliwiają zmianę stopy oprocentowania ze stałej na zmienną w trakcie spłaty kredytu, dzięki czemu warunki możemy dopasować do naszej aktualnej sytuacji w każdym momencie. 

Stałe czy zmienne?

Oprocentowanie stałe jest doskonałą opcją, jeśli chcemy mieć pewność, że przez najbliższe kilkanaście lat stopa nie zmieni się, a my będziemy cały czas ponosić wydatki na takim samym poziomie. Pamiętajmy, że większość kredytów hipotecznych na rynku w Polsce jest oferowanych ze zmienną stopą procentową. Jego wysokość jest ustalana na podstawie stawki WIBOR, której warto może zarówno się zmniejszać, jak i rosnąć, podczas okresu spłaty naszego zobowiązania. Najczęściej stosuje się wskaźnik WIBOR3M lub WIBOR6M. Są one aktualizowane co 3 miesiące lub co 6 miesięcy, w zależności od wyboru wskaźnika. Nie oznacza to jednak, że oprocentowanie zmienne jest gorszym rozwiązaniem niż stała stopa. Takie rozwiązanie daje nam większą elastyczność i może okazać się, że będzie o wiele atrakcyjniejsze pod względem wysokości raty. Zdarza się, że stawka WIBOR znacznie maleje, przez co ponosimy mniejsze koszty kredytowania.