Oprocentowanie kredytu hipotecznego Wybór odpowiedniego oprocentowania kredytu hipotecznego to bardzo ważna kwestia. Od tego wskaźnika uzależnione są całkowite koszty finansowania oraz wysokość miesięcznej raty odsetkowej. Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, czym różni się oprocentowanie zmienne od stałego i jaką stawkę wybrać w trakcie podpisywania umowy kredytu hipotecznego.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego — stałe i zmienne

Obecnie mamy do czynienia z dwoma rodzajami oprocentowania przy kredycie hipotecznym — stałym oraz zmiennym. Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się tym, że koszta, jakie przyjdzie nam ponosić w związku z oprocentowaniem przez cały okres spłaty będą takie same. Z kolei oprocentowanie kredytów hipotecznych ze zmienną stopą procentową wiąże się ze wzrostem lub obniżeniem tych kosztów w danym momencie spłaty. To od nas zależy, które oprocentowanie wybierzemy, dlatego decyzję tę powinniśmy podejmować rozsądnie. Ranking kredytów hipotecznych wskazuje, że zmienna stopa oprocentowania może zmieniać się podczas okresu kredytowania nawet kilka razy. Kredyt z oprocentowaniem stałym pozwoli nam łatwiej zaplanować finanse.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego 2024 — które wybrać?

Jeśli interesuje nas kredyt hipoteczny, oprocentowanie jest najczęściej głównym czynnikiem, który decyduje o wyborze konkretnej oferty. Warto zwracać na nie uwagę, gdyż stanowi ono istotny element wpływający na wysokość kosztów kredytowania. To, czy wybierzemy oprocentowanie stałe, czy też zmienne, zależy w dużej mierze od naszych możliwości finansowych, osobistej sytuacji oraz preferencji. Pamiętajmy, że niektóre banki umożliwiają zmianę stopy oprocentowania ze stałej na zmienną w trakcie spłaty kredytu, dzięki czemu warunki możemy dopasować do naszej aktualnej sytuacji w każdym momencie.

Stałe czy zmienne?

Oprocentowanie stałe jest doskonałą opcją, jeśli chcemy mieć pewność, że przez najbliższe kilkanaście lat stopa nie zmieni się, a my będziemy cały czas ponosić wydatki na takim samym poziomie. Pamiętajmy, że większość kredytów hipotecznych na rynku w Polsce jest oferowanych ze zmienną stopą procentową. Jego wysokość jest ustalana na podstawie stawki WIBOR, której warto może zarówno się zmniejszać, jak i rosnąć, podczas okresu spłaty naszego zobowiązania. Najczęściej stosuje się wskaźnik WIBOR3M lub WIBOR6M. Są one aktualizowane co 3 miesiące lub co 6 miesięcy, w zależności od wyboru wskaźnika. Nie oznacza to jednak, że oprocentowanie zmienne jest gorszym rozwiązaniem niż stała stopa. Takie rozwiązanie daje nam większą elastyczność i może okazać się, że będzie o wiele atrakcyjniejsze pod względem wysokości raty. Zdarza się, że stawka WIBOR znacznie maleje, przez co ponosimy mniejsze koszty kredytowania.

Podobne wpisy

5/5 - (1 oddanych głosów)