Najem instytucjonalnyWynajem nieruchomości mieszkalnych staje się coraz popularniejszy na terenie całego kraju. Często bywa tańszy od kredytu mieszkaniowego, a także nie jest zobowiązaniem długoterminowym. Chcesz dowiedzieć się, czym jest najem instytucjonalny, na czym polega i kto może z niego skorzystać? Sprawdź!

Najem instytucjonalny – co to za rozwiązanie?

Najem instytucjonalny został wprowadzony do polskiego systemu prawnego w 2017 roku, a więc jest stosunkowo nowym rozwiązaniem. Umowa najmu instytucjonalnego (w uproszczeniu: umowa instytucjonalna) może być zawierana pomiędzy osobą fizyczną, która chce wynająć mieszkanie, a podmiotem, który zajmuje się prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie wynajmu lokali. Co ważne, wynajmującym może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna czy jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną.

Najem instytucjonalny jest „ukłonem” w stronę firm i osób zawodowo zajmujących się wynajmowaniem lokali. W ten sposób chciano pobudzić rynek mieszkaniowy w Polsce i sprawić, że zwiększy się dostępność mieszkań na wynajem. Szeroki krąg wynajmujących to zresztą jedna z podstawowych różnic między najmem okazjonalnym, a najmem instytucjonalnym. Co jeszcze zostało odrębnie uregulowane?

Najem instytucjonalny a okazjonalny – podstawowe różnice

Najem instytucjonalny od najmu okazjonalnego odróżnia przede wszystkim:

  1. krąg wynajmujących
  2. czas trwania umowy
  3. regulacje na wypadek eksmisji

Krąg wynajmujących

Jak już zostało wspomniane, w przypadku najmu instytucjonalnego wynajmujemy lokal od „profesjonalistów” – podmiotów zawodowo zajmujących się wynajmowaniem lokali. Z kolei w przypadku najmu okazjonalnego wynajmujemy lokal od osoby fizycznej – wynajmującym nie może być przedsiębiorca, zajmujący się wynajmowaniem mieszkań.

Czas trwania umowy

Zarówno umowa najmu instytucjonalnego jak i umowa najmu okazjonalnego jest zawierana na czas oznaczony. Różnica dotyczy okresu trwania umowy. Umowę najmu okazjonalnego możemy zawrzeć umowę maksymalnie na 10 lat. Podobnego obostrzenia nie ma w przypadku najmu instytucjonalnego – w umowie musi być wpisany okres, przez jaki będzie trwać najem instytucjonalny, ale nie ma tu ograniczenia czasowego. Umowę najmu instytucjonalnego możemy zawrzeć zarówno na 5, 10 jak i 15 lat.

Regulacje na wypadek eksmisji

Zawierając umowę najmu okazjonalnego i umowę najmu instytucjonalnego trzeba udać się do notariusza. Tam przyszły lokator podpisuje oświadczenie o poddaniu się egzekucji komorniczej oraz opróżnieniu i wydaniu lokalu mieszkalnego. Ten dokument musi być sporządzony w formie aktu notarialnego, stąd wizyta w kancelarii jest niezbędna. W przypadku najmu okazjonalnego przyszły lokator musi również dostarczyć oświadczenie innej osoby o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w jej lokalu po ustaniu stosunku najmu. Najczęściej takie oświadczenie podpisuje bliski najemcy, np. mama, tata, brat lub siostra. Chodzi o to, żeby zabezpieczyć interes wynajmującego – w razie eksmisji wynajmujący nie musi się martwić długotrwałą procedurą „wysiedlania” niechcianego lokatora.

W przypadku najmu instytucjonalnego cała procedura jest jeszcze prostsza. Wystarczy, że przyszły lokator podpisze u notariusza oświadczenie o poddaniu się egzekucji. Nie ma konieczności dostarczania dodatkowego oświadczenia osoby trzeciej o wyrażeniu zgody na zamieszkanie w jej lokalu. To umożliwia najem osobom, które nie mają możliwości zameldowania się u bliskich.

Jak widać najem instytucjonalny nie jest rozwiązaniem dla każdego – to regulacja mająca zachęcić profesjonalistów do rozbudowania bazy lokali na wynajem i pobudzić rynek mieszkaniowy w Polsce. Nie skorzystają z niej właściciele nieruchomości, którzy wynajmują mieszkania „prywatnie”. Z rozwiązania skorzystają za to wszyscy przyszli lokatorzy. Część z nich nie mogła wynająć mieszkania w ramach najmu okazjonalnego, ponieważ nie była w stanie wskazać mieszkania zastępczego. Ten problem nie istnieje się w przypadku najmu okazjonalnego. Najem instytucjonalny jest więc rozwiązaniem, które ma sporo zalet dla obu stron zawierających umowę.

5/5 - (1 oddanych głosów)