program mieszkanie dla młodychObecnie coraz częściej i śmielej snujemy różnorodne plany na przyszłość. Jesteśmy znacznie odważniejsi w podejmowaniu decyzji, nawet tych, które na pierwszy rzut oka wydają się dość ryzykowne. Nie oszukując się, każdy z nas marzy o własnym kącie, porządnej pracy, dobrym aucie, o zdrowiu i braku finansowych zmartwień. Każdy z nas również przed wypłynięciem na głęboką wodę potrzebuje pewnego rodzaju wsparcia, dzięki któremu możliwe będzie poczynienie inwestycji. Dlatego też coraz chętniej udajemy się do placówek bankowych, gdzie czekają na nas bardzo konkurencyjne i coraz atrakcyjniejsze oferty pożyczek i kredytów. Dziś także mamy do czynienia z kwestią, którą określamy jako programy rządowe. Dzięki nim na bardziej dogodnych i wartościowych zasadach rząd ukierunkowuje pewne normy do potrzeb konkretnej grupy.

Czym jest program MDM?

Mieszkanie dla młodych to bowiem rządowy projekt, który polegał na tym, że Państwo spłacało młodym ludziom pewną część zadłużenia kredytowego. Mieszkanie dla młodych to możliwość zakupu powierzchni mieszkalnej zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Aby móc starać się o mieszkanie dla młodych (czyli tak naprawdę o docelowe dofinansowanie wkładu własnego), wystarczyło jedynie udać się wraz z wnioskiem o kredyt hipoteczny do właściwej placówki bankowej. Bez wątpienia program mieszkanie dla młodych był znaczącą pomocą i niemałym wsparciem dla osób młodych, rozwijających się, zakładających rodziny i np. rozpoczynających swoją zawodową karierę. Nie mniej, program ten zakończył się wraz z upływem 2018 roku. Czy są dla niego alternatywy?

Mieszkanie dla młodych 2020 – co nowego ?

Mieszkanie dla młodych 2020 to swoista reaktywacja pierwotnego programu rządowego i jego unowocześnienie. O mieszkanie dla młodych 2020 może starać się każdy, kto znajduje się w zakresie ustawy o podmiotach uprawnionych do skorzystania z programu rządowego. Z programu skorzystać mogą więc zarówno osoby samotnie wychowujące dzieci, jak też małżeństwa i single. Podstawowym warunkiem jednak, jaki niezwłocznie należy spełniać, aby móc uczestniczyć w Mdm jest kryterium wieku. Wniosek o dofinansowanie wkładu własnego na zakup lub też wynajem mieszkania (bo o tę kwestię został poszerzony w 2020 roku program mdm) mogą złożyć jedynie podmioty, które nie przekroczyły 35 roku życia. W przypadku, gdy mamy do czynienia z małżeństwami, to kryterium wieku musi spełniać młodszy z małżonków. Ważnym jest też fakt, że osoba, która ubiega się o mieszkanie dla młodych, a raczej mówiąc dokładnie, o znowelizowany program, który dziś nazywamy też mieszkaniem plus – nie może pozostawać właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, ani też lokalu mieszkalnego. Osoba taka również nie może posiadać spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu ani współwłasności. Nie może być też spadkobiercą, ponieważ nie przysługuje jej mieszkanie dla młodych wówczas, gdy jest formalnym posiadaczem co najmniej jednego mieszkania, domu – nawet jeśli przekazanie własności miałoby nastąpić w przyszłości. Mieszkanie dla młodych 2019 wyglądało bardzo podobnie.

Warto zaznaczyć, że mieszkanie dla mlodych to program wspierający przede wszystkim osoby, dla których nabywany w formie kredytu hipotecznego lokal będzie jej pierwszą samodzielną nieruchomością. Mieszkanie dla młodych warunki to ściśle określone w ustawie normy, np. niemożliwe jest aby projekt mieszkanie dla młodych finansował np. garaż, miejsce postojowe lub też miejsce parkingowe czy ogródek działkowy. Mieszkanie dla mlodych warunki to również zobowiązanie kredytowe, o którym należy pamiętać.

Program mieszkanie dla młodych a kredyt hipoteczny – na czym to polega?

Jak już wiemy, samo wzięcie udziału w programie mieszkanie dla młodych objawia się tym, że zaciągamy w placówce bankowej kredyt hipoteczny. Tego typu proces polega na tym, że bank w momencie udzielania nam finansowego wsparcia staje się właścicielem budynku bądź lokalu mieszkalnego, na który zaciągane jest zobowiązanie do momentu jego pełnej spłaty. Zatem, jeżeli nie będziemy płacić systematycznie rat wraz z odsetkami kredytowymi, to utracimy mieszkanie.

Program mieszkanie dla młodych może być finansowany poprzez kredyt hipoteczny z własnym wkładem. Warto wspomnieć, iż obowiązujące przepisy prawne nie umożliwiają wzięcia zobowiązania, jakim jest kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Obecnie wymaga się posiadania wkładu na poziomie min. 10% wartości mieszkania (przy zakupie dodatkowej polisy) lub 20%. Na wkład własny możemy jednak przeznaczyć nie tylko oszczędności, ale przykładowo zaliczkę wpłaconą deweloperowi. Kredyt hipoteczny wkład własny polega na wpłacie pewnej określonej w umowie kwoty przez podmiot zaciągający pożyczkę, min. wysokości 20% wartości nieruchomości.

Kredyt dla młodych – warunki

Kredyt na mieszkanie dla młodych, to decyzja niełatwa i odpowiedzialna, ale z całą pewnością opłacalna oraz produktywna. Pamiętajmy, że wraz z chwilą uczestnictwa w Mdm, mamy zapewnioną pomoc w zakupie mieszkania, a zatem nasze finanse i wydatki nie są tak obciążone jak byłby w momencie, kiedy całość kwoty musielibyśmy pokryć samodzielnie. W wyborze korzystnej oferty, pomoże nam kredyt hipoteczny ranking.

Kolejną ważną sprawą, o którą musimy zadbać są dokumenty do kredytu hipotecznego. Na pewno należy przygotować dokument tożsamości, czyli ważny dowód osobisty. Dodatkowo musimy zabrać ze sobą m.in. dokument określający warunki transakcji. Może być to np. umowa deweloperska wraz ze wszystkimi załącznikami lub też podpisana umowa przedwstępna w formie notarialnej bądź prawnej.