marża banku kredyt hipotecznyChcąc wybudować wymarzony dom lub kupić mieszkanie, bardzo często decydujemy się na kredyt hipoteczny. Takie zobowiązanie pozwala nam sfinansować nasze cele, gdy nie jesteśmy w stanie odłożyć tak dużej kwoty. Jednak zazwyczaj martwimy się o zbyt duży koszt kredytu hipotecznego, nie wiedząc też dokładnie, co składa się na jego wysokość. Jednym z najważniejszych elementów, na który warto zwrócić uwagę jest marża kredytu kredytu hipotecznego. Czym jest, jak ją sprawdzić, jaka marża kredytu hipotecznego obowiązuje obecnie i jak wpływa na całkowity koszt zobowiązania?

Marża kredyt hipoteczny – co to jest?

Chcąc wziąć kredyt hipoteczny, marża jest jednym z czynników decydujących o jego opłacalności. Jest to nic innego jak opłata, jaką pobierają banki za udzielenie nam pomocy finansowej, czyli opłaty przynoszące instytucji zysk. Tego typu kwestię możemy znaleźć w szczegółach dotyczących konkretnych ofert bankowych. Pamiętajmy, że wszystkie banki mają obowiązek umieścić takie informacje w swoich ofertach, regulaminach i umowie, którą z nimi podpisujemy. Marża banku, kredyt hipoteczny powiększa o opłaty, które firma pobiera za pożyczenie nam środków. Warto jednak wiedzieć, że nie jest ona tym samym co oprocentowanie kredytu hipotecznego, które zależne jest od aktualnej stopy procentowej na rynku finansowym (stałej lub zmiennej). 

Marża kredytu hipotecznego 2020 

Marże kredytów hipotecznych mogą być naprawdę różne, w zależności od oferty konkretnej instytucji. Ich wysokość jest uzależniona nie tylko od wysokości, na jaką opiewa kredyt hipoteczny, ale również od okresu spłaty i indywidualnych zasad banku. Marża kredytu hipotecznego jest elementem, który zawsze jest wykazywany w ofertach banków.

Marża kredyt hipoteczny a prowizja 

Marża kredytu na mieszkanie często mylona jest z prowizją banku. Oba te koszty wpływają na wysokość oprocentowania, jednak nieco różnią się od siebie pod względem charakterystyki. Prowizja pobierana jest jednorazowo, a jej kwota podlega negocjacjom. Z tego powodu, jeśli chcemy, by prowizja wyniosła jak najmniej, a mamy wysoką zdolność kredytową, możemy próbować wynegocjować jak najmniejsze koszty z nią związane. 

Z kolei marża banku w przypadku kredytu hipotecznego to jeden z elementów składowych rocznego oprocentowania. Jest to część stała, pobierana co roku przez bank. 

Niska marża czy niska prowizja? 

Oferty kredytów hipotecznych mogą posiadać różne warunki. Zdarza się, że na rynku znajdziemy kredyty z niską prowizją, ale z wysoką marżą i na odwrót. Często takie zróżnicowanie produktów bankowych powoduje problemy z identyfikacją, która opcja jest korzystniejsza. Wówczas pomoże nam kalkulator, który wyliczy wszelkie koszty kredytowania dla podanych przez nas kryteriów (czyli kwoty i okresu spłaty). W ten sposób bez problemu porównamy oferty na rynku i sprawdzimy, które rozwiązanie będzie wiązało się z poniesieniem jak najmniejszych kosztów. To, czy wybierzemy niższą marżę, czy prowizję, zależy również od kwestii, czy zależy nam na mniejszej racie miesięcznej, czy na niższej całkowitej kwocie do spłaty. 

5/5 - (1 oddanych ocen)