Mianem kredytu rewolwingowego określamy kredyt obrotowy. To forma finansowania, z której może skorzystać każdy klient banku będący przedsiębiorcą. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kredytu rewolwingowego? Sprawdź nasz artykuł. Poniżej znajdziesz też listę instytucji, które są w stanie przyznać kredyt rewolwingowy dla firm.

Kasa Stefczyka
RRSO7,23 %
Oprocentowanie 6,23 %
Kwotado 160 000 zł
Ocena9/10
Smartney
RRSO24,48 %
Oprocentowanie 15,75 %
Kwotado 60 000 zł
Ocena10/10
Santander
RRSO10,13 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 35 000 zł
Ocena9/10
Velobank
RRSO8,3%
Oprocentowanie 7,99%
Kwotado 200 000 zł
Ocena7/10
AliorBank
RRSO9,02 %
Oprocentowanie 7,19 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena8/10
BNP Paribas
RRSO13,75 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena8/10
Pekao
RRSO10,88 %
Oprocentowanie 6 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena9/10
City Handlowy
RRSO9,65 %
Oprocentowanie 6,99 %
Kwotado 150 000 zł
Ocena8/10
PKO miniratka
RRSO13,77 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 170 000 zł
Ocena8/10

Kredyt rewolwingowy Kredyt rewolwingowy co to jest?

Jak się okazuje, nie tylko kredyt gotówkowy zdobywa coraz większą popularność wśród klientów banków. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, ale większość z nas przynajmniej raz w życiu korzysta z kredytu obrotowego, jakim jest zobowiązanie rewolwingowe, mianowicie zaciąga w banku kartę kredytową. Jeśli interesuje nas kredyt rewolwingowy, definicja takiej opcji bankowej, jest niezwykle ważna, abyśmy poznali dokładną jej charakterystykę. Jest to nic innego, jak kredyt odnawialny, który wiąże się z odnowieniem limitu kredytowego po spłacie części lub całości wziętego zobowiązania. Charakterystyka tego typu pomocy finansowej zdecydowanie różni się od klasycznej pożyczki na raty, którą spłacamy w terminie i tym samym pozbywamy się zadłużenia.

Kredyt rewolwingowy a obrotowy

Jak już wspomniano, rewolwingowy kredyt to nic innego jak rodzaj zobowiązania obrotowego. Zazwyczaj przyjmuje on formę limitu na rachunku odnawialnym. Wówczas na naszym koncie mamy dostępne środki, które możemy przeznaczyć na dowolne cele. Najważniejszą kwestią po zaciągnięciu takiego kredytu jest terminowa spłata rat. Z racji płynności finansowej i stałej dostępności pieniędzy, taki kredyt najczęściej jest zaciągany przez przedsiębiorców, jednak np. w postaci karty kredytowej, równie często sięgają po niego osoby prywatne, potrzebujące regularnego wsparcia na bieżące wydatki.

Kredyt rewolwingowy a kredyt w rachunku bieżącym

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kredyt rewolwingowy a kredyt w rachunku bieżącym to bardzo podobne do siebie produkty bankowe. Oba te zobowiązania posiadają zbliżoną specyfikę i zasady działania, jednak nie oznacza to, że nie ma między nimi różnic.

Podstawową różnicą jest fakt, że biorąc rewolwingowy kredyt, nie mamy bowiem ograniczeń co do wykorzystywania środków udostępnionych w ramach limitu kredytowego. Oczywiście musimy pamiętać, że całą kwotę wraz z opłatami musimy zwrócić w określonym w umowie terminie, jednak w każdej chwili w czasie jej trwania możemy wpłacić na ten cel dowolną kwotę. Warto także wiedzieć, że nie musimy każdego miesiąca wydawać pieniędzy dostępnych w ramach limitu. Na tym głównie polega elastyczność tego typu rozwiązania, którą cenią sobie zwłaszcza przedsiębiorcy.

Z kolei kredyt w rachunku bieżącym nieco różni się od wyżej wspomnianego zobowiązania rewolwingowego. Przede wszystkim chodzi tutaj o to, że aby móc korzystać z pożyczonych środków, w pierwszej kolejności musimy wydać własne, a dopiero potem mamy możliwość skorzystania z pieniędzy udzielonych przez bank.

Kredyt rewolwingowy warunki

Jak w przypadku innych kredytów, tak również chcąc wziąć takie zobowiązanie, konsument musi spełnić konkretne warunki stawiane przez banki. Pamiętajmy jednak, że kredyt rewolwingowy cechuje się dodatkowymi wymogami, np. regularnym wpływem środków na rachunek bankowy w konkretnej wysokości. Na podstawie wpływów, jakie zapewniamy na naszym koncie, bank ustala wysokość udzielonego limitu. Najczęściej jest to kilkukrotność miesięcznego dochodu.

Podczas wnioskowania o rewolwingowy kredyt, banki skrupulatnie sprawdzają naszą zdolność kredytową. Jest ona obliczana na podstawie różnych czynników, ale najważniejsze z nich to:

— Historia kredytowa w BIK — Jest to podstawowa kwestia analizowana przez kredytodawcę. Naszą historię kredytową możemy sprawdzić samodzielnie, wnosząc niewielką opłatę i pobierając raport ze strony BIK. Znajdziemy w nim zarówno ogólny scoring, czyli ocenę historii kredytowej, jak też szczegółowe informacje odnośnie do spłaty poprzednich zobowiązań. Jeśli wcześniej zaciągnięte kredyty czy pożyczki nie były spłacane w terminie, nasz scoring może być zbyt niski, aby bank pozytywnie rozpatrzył wniosek.

— Wysokość dochodów i ich regularność — Jak wskazano wcześniej, regularność wpływów na konto jest niezwykle ważna w procesie starania się o tego typu kredyt obrotowy. Przede wszystkim płynne dochody są konieczne, aby bank w ogóle uznał nas za wiarygodnych konsumentów, którym może udzielić zobowiązania rewolwingowego. Nie bez znaczenia pozostaje wysokość comiesięcznych wpływów, gdyż to od niej zależy, jaką kwotę otrzymamy w ramach limitu kredytowego.

Ważny jest fakt, że w przypadku przedsiębiorców, banki wymagają spełnienia dodatkowo innych wymogów. Konieczne jest prowadzenie firmy przez minimum 6 lub 12 miesięcy (w zależności od oferty), a także udostępnienie bankowi dokumentacji finansowej, świadczącej o regularnych dochodach firmy i stabilnym prosperowaniu jej na rynku.

Dodatkowo, niektóre banki wymagają posiadania rachunku bankowego przez wskazany okres, np. 12 miesięcy. Warto więc sprawdzać ofertę banku, w którym mamy już konto, a potem porównać ją z innymi dostępnymi na rynku pod względem warunków.

Jakie dokumenty potrzebne do kredytu rewolwingowego?

Najczęściej, aby otrzymać tego typu kredyt odnawialny, musimy złożyć stosowny wniosek do banku, a także dołączyć do niego niezbędną dokumentację. Są to takie dokumenty jak:

— Dokumenty rejestrowe firmy;

— Dokumentacja finansowa firmy za ostatni rok obrachunkowy;

— Wyciągi z kont firmowych;

— Zaświadczenie z US o niezaleganiu z płatnością podatków;

— Zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu z uiszczaniem składek.

Na co przeznaczymy środki z kredytu rewolwingowego?

Z pewnością podstawową kwestią, jaka interesuje kredytobiorców, jest to, na co możemy przeznaczyć pieniądze otrzymane w ramach takiego kredytu. Jest to aspekt, na który zwracają uwagę zwłaszcza przedsiębiorcy, zastanawiający się, czy kredyt rewolwingowy na vat jest możliwy do zaciągnięcia. Jak się okazuje, bez problemu znajdziemy takie oferty na rynku bankowym. Takie zobowiązanie jest udzielane na bieżące potrzeby wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej lub rolniczej. Najczęściej zaciągają go osoby prowadzące firmę, które liczą na pokrycie potrzeb związanych z zapłatą VAT-u do urzędu skarbowego. Kredyt rewolwingowy w bilansie możemy ująć w księgach rachunkowych na koncie 13-0 „Rachunek bieżący”.

Środki z kredytu rewolwingowego przeznaczymy nie tylko na wydatki związane z uiszczeniem VAT-u, ale również na:

— Zakup towarów, surowców, maszyn, materiałów potrzebnych w firmie;

— Opłacenie różnego rodzaju usług wynikających z prowadzenia firmy;

— Bieżące opłaty, np. za wynajem biura, wykupienie licencji na programy niezbędne do prowadzenia działalności itp.;

— Realizację warunków wynikających z kontraktów biznesowych lub zamówień.

W przypadku osób fizycznych, zaciągających taki kredyt, np. w formie karty kredytowej, środki możemy wydać na dowolne cele.

Jak przebiega spłata kredytu rewolwingowego?

Jak wiadomo, zobowiązanie rewolwingowe, to kredyt odnawialny, czyli produkt, który możemy spłacać wielokrotnie. Tym samym, oznacza to, że w ciągu trwania jednej umowy, zaciągamy taką pomoc finansową nawet kilka razy i spłacamy ją regularnie dowolnymi ratami. W przeciwieństwie do innego rodzaju kredytów, np. gotówkowego, rewolwingowy nie jest spłacany wedle udostępnionego nam harmonogramu. Konsument ma wówczas ustalony termin, w którym musi spłacić zobowiązanie, jednak sam może zdecydować, kiedy chce przelać ratę. Każda spłata pomniejsza wykorzystany przez nas limit kredytowy, a wysokość płaconych rat możemy dobierać dowolnie do naszych możliwości finansowych.

Jeśli chodzi o koszty kredytu rewolwingowego, banki pobierają wyłącznie odsetki od kwoty, która pozostaje do spłaty na rachunku.

Kiedy warto się zdecydować na zaciągnięcie kredytu rewolwingowego?

Takie kredyt odnawialny nie jest dobrym rozwiązaniem dla każdego, ale w wielu przypadkach okazuje się niezwykle pomocny. Na pewno nie powinniśmy sięgać po taką opcję w przypadku, gdy mamy już problemy finansowe. Warto traktować takie zobowiązanie jako zabezpieczenie i możliwość korzystania z dodatkowych środków wówczas, gdy spodziewamy się w najbliższym czasie wpływów od kontrahentów.

Wybór takiego zobowiązania posiada jednak wiele zalet. Przede wszystkim jest to gwarancja płynności finansowej w firmie. To doskonały sposób dla osób, które nie chcą wydawać firmowych oszczędności na bieżące wydatki. Warto wspomnieć, że taki produkt bankowy cechuje się niskimi kosztami, zwłaszcza oprocentowaniem, dlatego też chętnie sięgają po niego przedsiębiorcy. Pamiętajmy jednak, że w wielu bankach taki kredyt posiada oprocentowanie zmienne, uzależnione od obowiązującej stawki wibor.

5/5 - (1 oddanych głosów)