Budowa domu to poważne przedsięwzięcie, na które często przez wiele lat życia odkładamy niemalże wszystkie oszczędności. Nie zawsze jednak udaje nam się uzbierać wystarczająca kwotę. Obecnie ceny nieruchomości stale wzrastają, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę koszty zakupu działki pod budowę. Co w sytuacji, gdy nie chcemy dłużej zwlekać z wymarzoną inwestycją? Wówczas warto sprawdzić kredyt na działkę budowlaną, dzięki któremu szybciej zrealizujemy plany o budowie. Czy takie zobowiązanie jest dostępne dla każdego? Czym się charakteryzuje i jak wziąć kredyt na zakup działki budowlanej? Sprawdźmy wszystkie warunki. 

PKO
RRSO2,99 %
Oprocentowanie 1,39 %
Kwotaindywidualna
Ocena9/10
Millennium Bank
RRSO2,78 %
Oprocentowanie 2,28 %
Kwotaindywidualna
Ocena8/10
BNP Paribas
RRSO2,54 %
Oprocentowanie 2,38 %
Kwotaindywidualna
Ocena9/10
CitiHandlowy
RRSO2,36 %
Oprocentowanie 2,31 %
Kwotado 3 000 000 zł
Ocena8/10
Pekao
RRSO3,34 %
Oprocentowanie 2,9 %
Kwotado 300 000 zł
Ocena8/10
OpenFinance
RRSO2,54 %
Oprocentowanie 2,38 %
Kwotaindywidualna
Ocena10/10
Expander
RRSO2,36 %
Oprocentowanie 2,31 %
Kwotado 1 000 000 zł
Ocena7/10

Kredyt na działkę budowlaną – gotówkowy czy hipoteczny?

Na rynku bankowym znajdziemy wiele różnego rodzaju produktów finansowych, które mogłyby posłużyć nam jako finansowanie zakupu działki. Przykładowo, wiele osób zastanawia się, czy kredyt gotówkowy będzie wystarczający, aby pokryć wszelkie wydatki. Patrząc na kwoty, jakie banki udzielają w ramach takiego zobowiązania i porównując je z cenami działek, może okazać się, że przyznane nam środki będą zbyt niskie. Reguluje to ustawa o kredycie konsumenckim, która wskazuje, iż maksymalna kwota takiej pożyczki na raty może wynosić 255 550 zł. Jeśli działka, którą planujemy kupić, jest droższa, warto rozejrzeć się za inną opcją, jaką jest kredyt hipoteczny na działkę budowlaną. 

kredyt na działkę budowlaną kalkulatorDla kogo dostępny jest kredyt na działkę pod budowę domu?

Biorąc pod uwagę fakt, że kredyt na działkę jest produktem hipotecznym, musimy wiedzieć, że bank będzie wymagał od nas odpowiedniej zdolności kredytowej. Zazwyczaj w ramach takiego zobowiązania instytucja przyznaje dosyć wysokie kwoty na długi okres czasu. W związku z tym konieczne jest uzyskanie swoistego zabezpieczenia i zmniejszenie ryzyka braku spłaty. 

W tym celu banki badają wiele czynników mających wpływ na naszą zdolność. Są to:

— Dochody — zarówno wysokość, jak i źródło finansowania. W najlepszym położeniu są osoby pracujące na umowę o pracę na czas nieokreślony. 

— Wydatki — wysokość stałych comiesięcznych wydatków, jakie ponosimy na utrzymanie nasze i naszych bliskich. 

— Historia w BIK — Historia kredytowa, czyli sposób spłacania wcześniejszych zobowiązań oraz ogólny scoring. 

— Długi — Zwłaszcza wpisy do rejestrów zadłużonych oraz aktualnie spłacane zobowiązania. 

Wkład własny — Im wyższy, tym lepiej. Aktualnie wymaga się min. wkładu własnego na poziomie 20%. Niektóre banki udzielają kredytów hipotecznych na zakup działki z 10% wkładem. Konieczne jest jednak wykupienie ubezpieczenia. 

Jeszcze przed złożeniem wniosku możemy szybko wyliczyć, ile wynosi nasza zdolność kredytowa. Jeśli interesuje nas kredyt na działkę budowlaną, kalkulator pomoże nam sprawdzić, na jaką kwotę możemy liczyć i w jakim banku warto wnioskować o zobowiązanie. Pamiętajmy jednak, że planując kredyt na zakup działki budowlanej, kalkulator wyliczy jedynie orientacyjną kwotę wsparcia finansowego. 

Warto również porównać dostępne na rynku oferty. Wówczas przyda się ranking kredytów hipotecznych, który wskaże nam najlepsze warunki. Dzięki temu zyskamy pewność, że zobowiązanie, które wybierzemy, będzie korzystne, a jego spłata nie sprawi nam problemów. 

4/5 - (2 oddanych ocen)