kredyt lombardowy co toNagła potrzeba dodatkowej gotówki może spędzać sen z powiek, zwłaszcza jeśli mamy duże wydatki, a nie posiadamy oszczędności. Wówczas możemy skorzystać z możliwości zaciągnięcia klasycznego kredytu w banku, jednak nie zawsze taka opcja okaże się najkorzystniejsza. Osoby lub instytucje posiadające ruchomości, np. papiery wartościowe, mogą liczyć a jeszcze atrakcyjniejsze propozycje banków, jak np. kredyt lombardowy. Wbrew pozorom nie jest to produkt oferowany przez lombardy, a jedyne, co łączy takie punkty z ofertą, jest podobna nazwa. Oznacza to także wiele różnic pomiędzy pożyczką pod zastaw, udzielaną w lombardach, a tego typu kredytem, co często jest mylone. Co to jest kredyt lombardowy, jak go zaciągnąć i kto może skorzystać z takiego zobowiązania? 

Kredyt lombardowy – co to jest?

Jeśli zainteresował nas kredyt lombardowy, definicja pomoże nam poznać najważniejsze kwestie związane z takim zobowiązaniem. Przede wszystkim jest to produkt finansowy dostępny dla jednostek gospodarczych pod zastaw ruchomości. Zastawić możemy przykładowo papiery wartościowe, metale szlachetne, czy też towary. Jak wskazuje blog finansowy, kredyt lombardowy wiąże się z przejęciem przez bank ruchomości na czas spłaty wierzytelności. Jeśli kredytobiorca nie wywiązuje się z warunków umowy, czyli nie uiszcza rat według harmonogramu, bank może sprzedać zastaw w celu uniknięcia strat. 

Kto udziela kredytu lombardowego?

Wiemy już, co to jest kredyt lombardowy, jednak kto go udziela? Tego typu zobowiązanie jest przyznawane przez Bank Centralny innym bankom komercyjnym lub przez banki osobom fizycznym i prawnym. Podstawowym warunkiem, który musimy spełnić, aby otrzymać taką pomoc finansową, jest posiadanie ruchomości. Jest ona niezbędna, aby ustanowić zastaw, który staje się zabezpieczeniem kredytodawcy w przypadku braku spłaty zobowiązania. Zastawem mogą stać się papiery wartościowe lub inne ruchomości. 

Komu udzielany jest kredyt lombardowy?

Jak wspomniano, najważniejszą kwestią dla banku jest ruchomość, którą zastawimy na potrzeby zaciągnięcia kredytu lombardowego. Mogą to być:

— Papiery wartościowe;

— Metale szlachetne;

— Towary;

— Dzieła sztuki;

— Biżuteria;

— Prawa majątkowe;

— Inne wartościowe przedmioty. 

Jak widać, kredyt lombardowy jest bardzo podobny do pożyczki pod zastaw w lombardach. Stąd też jego nazwa, która nawiązuje do zastawu, z którego często klienci korzystają biorąc taką pożyczkę. Podstawową różnicą jest instytucja udzielająca zobowiązania, a także warunki. Bowiem biorąc taki kredyt w banku, często możemy liczyć na atrakcyjniejszą ofertę, czyli niższe koszty. Szczególnie taka sytuacja ma miejsce, gdy mamy dobrą zdolność kredytową. 

Kwestia zdolności kredytowej wpływa nie tylko na to, czy bank w ogóle udziela nam kredytu, ale także na jego wysokość. Liczy się tutaj również wartość przedmiotu zastawu. Wówczas kredyt zazwyczaj nie przekracza kilkudziesięciu procent tej sumy. Zdolność kredytowa jest badana przez banki kilku aspektów, z jakimi mamy do czynienia również przy staraniu się o klasyczny kredyt gotówkowy. Liczą się takie kwestie jak historia kredytowa w BIK, wysokość i płynność dochodów, comiesięczne wydatki, aktywne zobowiązania. 

Jakie są warunki kredytu lombardowego?

Chcąc pożyczyć pieniądze w banku, szukamy jak najkorzystniejszego rozwiązania. Wówczas przydaje się porównanie dostępnych warunków. Jeśli interesuje nas kredyt lombardowy, warto znać kluczowe warunki takiego rozwiązania. Są to aspekty dotyczące kwoty zobowiązania, oprocentowania, maksymalnej kwoty i czasu spłaty. Istotna jest także Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która zawiera niemal wszystkie koszty. 

Kredyt lombardowy oprocentowanie

Biorąc kredyt lombardowy, warto zapoznać się z pojęcie stopy lombardowej. Jest to stopa procentowa określana przez Radę Polityki Pieniężnej, która wpływa na cenę pożyczek pod zastaw papierów wartościowych. Do roku 2016 była przydatna również w celu ustalania maksymalnego oprocentowania zobowiązań, które nie mogło przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej. Współcześnie na mocy ustawy antylichwiarskiej jej wysokość jest uzależniona od stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego. Od dnia 5 stycznia 2022 roku stopa lombardowa wynosi 2,75% w skali rocznej. 

Kredyt lombardowy czas spłaty

Okres spłaty kredytu lombardowego najczęściej nie wynosi zbyt wiele. Banki najchętniej udzielają tego typu zobowiązania na maksymalnie kilka miesięcy. Może zdarzyć się, że bank zaproponuje nam dłuższy czas kredytowania, jeśli mamy bardzo dobrą zdolność kredytową. Zawsze warto negocjować warunki z kredytodawcą. Jeśli jednak nie będzie on w stanie wydłużyć czasu spłaty, możemy sprawdzić kredyt lombardowy w innej instytucji, lub też zastanowić się nad innego rodzaju zobowiązaniem.

Jak wysoki kredyt lombardowy dostanę?

To podstawowe pytanie, które zadają sobie osoby posiadające ruchomości pod zastaw. To, ile maksymalnie zaproponuje nam bank, jest uzależnione od wartości zastawu. Instytucje różnie podchodzą do ustalania maksymalnej wysokości kredytu lombardowego, jednak najczęściej kwota nie przekracza 50-60% wartości zabezpieczenia. Na to wpływ ma również nasza zdolność kredytowa, która im lepsza i stabilniejsza, tym większe szanse na wyższą kwotę. 

Wypłata kredytu lombardowego 

Analizując aktualne na rynku bankowym oferty, łatwo zauważyć, że klient ma do wyboru różne rodzaju wypłaty środków. Możemy wybrać wypłatę kredytu jednorazowo, wówczas po podpisaniu umowy otrzymujemy na konto pełną kwotę zobowiązania. Możliwe jest również wypłacanie przez bank kredytu w kilku ustalonych transzach. 

Brak spłaty kredytu lombardowego

Głównym zabezpieczeniem dla banku jest ruchomość, którą zastawiamy w depozycie bankowym. Znajduje się ona aż do czasu, kiedy całkowicie spłacimy zaciągnięte zobowiązanie. W przypadku braku spłaty kredytu lombardowego, bank może przejąć zastaw w celu sprzedaży. Pozwala to na uniknięcie ryzyka straty. 

Czym różni się kredyt lombardowy od pożyczki w lombardzie?

Pomimo tego, że łączy je nazwa, te dwa zobowiązania znacznie się od siebie różnią. Przede wszystkim różnica jest widoczna w przypadku instytucji udzielającej swoistej pożyczki. Zaciągając pożyczkę lombardową, środki otrzymujemy od właściciela punktu na ustalonych warunkach. To również z punktem podpisujemy umowę, dopełniamy wszelkich formalności, i w punkcie zastawiamy towar. Z kolei kredyt lombardowy jest udzielany przez banki komercyjne. 

Podstawowe różnice i podobieństwa pomiędzy kredytem a pożyczką lombardową to:

— Biorąc pożyczkę w lombardzie, zastawiamy różnego rodzaju przedmioty. Mogą to być np. urządzenia RTV czy AGD, sprzęt mobilny, przedmioty użytku codziennego. Bank udzielający kredytu lombardowego przyjmuje jako zabezpieczenie ruchomości typu papiery wartościowe, dzieła sztuki, czy inne cenne przedmioty. Nie jest możliwe zastawienie sprzętów. 

— Pożyczka, podobnie jak kredyt lombardowy, udzielana jest na krótki okres spłaty. Najczęściej jednak max. wynosi on 30 dni. W bankach z kolei możemy znaleźć oferty z nieco dłuższym czasem kredytowania, nawet do 12 miesięcy. 

— Biorąc pożyczkę lombardową, zazwyczaj musimy zapłacić nie tylko oprocentowanie, le także różnego rodzaju prowizje, których nie ma w bankach. 

— Podobnie działa możliwość sprzedaży zastawu. Brak spłaty kredytu lombardowego uprawnia bank do sprzedaży zabezpieczenia, tak jak w przypadku lombardu posiadającego zastawiony towar. 

Dla kogo kredyt lombardowy to dobre rozwiązanie?

Kredyt lombardowy to często wybierana opcja przez firmy potrzebujące wsparcia finansowego i posiadające papiery wartościowe, których nie chcą się pozbywać. W przypadku, gdy jako przedsiębiorcy potrzebujemy gotówki np. na inwestycje, warto zainteresować się tego typu opcją. W wielu przypadkach możemy zyskać dogodne warunki kredytowe, nie ponosząc przy tym tak wysokich kosztów, jak np. w sytuacji, gdy zaciągajmy wysoko oprocentowany kredyt inwestycyjny. 

5/5 - (1 oddanych ocen)