Planując inwestycje nieruchomościowe, często nie jesteśmy w stanie samodzielnie odłożyć potrzebnej kwoty w całości. W sytuacji, gdy nie chcemy dłużej czekać na zgromadzenie odpowiedniej ilości oszczędności, warto znaleźć korzystny kredyt hipoteczny. Katowice jako miejsce zamieszkania okazują się niezwykle atrakcyjną lokalizacją. Polacy decydują się na wybudowanie domu lub zakup mieszkania w tym mieście ze względu na niższe ceny rynkowe oraz obiecujące oferty pracy. Chcąc sfinansować plany inwestycyjne, kredyt na dom Katowice pomoże nam spełnić marzenia o pozyskaniu własnego lokum.

PKO
RRSO2,99 %
Oprocentowanie 1,39 %
Kwotaindywidualna
Ocena9/10
Millennium Bank
RRSO2,78 %
Oprocentowanie 2,28 %
Kwotaindywidualna
Ocena8/10
BNP Paribas
RRSO2,54 %
Oprocentowanie 2,38 %
Kwotaindywidualna
Ocena9/10
CitiHandlowy
RRSO2,36 %
Oprocentowanie 2,31 %
Kwotado 3 000 000 zł
Ocena8/10
Pekao
RRSO3,34 %
Oprocentowanie 2,9 %
Kwotado 300 000 zł
Ocena8/10
OpenFinance
RRSO2,54 %
Oprocentowanie 2,38 %
Kwotaindywidualna
Ocena10/10
Expander
RRSO2,36 %
Oprocentowanie 2,31 %
Kwotado 1 000 000 zł
Ocena7/10

kredyty hipoteczne katowiceDla kogo są kredyty hipoteczne Katowice?

Jeśli planujemy wziąć kredyt na mieszkanie lub dom, musimy zadawać sobie sprawę z warunków, jakie stawiają przed nami banki. Oprócz podstawowych wymogów, jak pełnoletność, ważny dowód osobisty i dochód, istotna jest nasza zdolność kredytowa. Liczy się tutaj przede wszystkim wysokość zarobków i wydatków stałych, ale również stabilność zatrudnienia i wiele innych.

Na wysokość zdolności kredytowej mają wpływ takie elementy jak:

Stabilne zatrudnienie — Niektóre zobowiązania, np. pożyczka na dowód, są udzielane przez banki nawet osobom na umowie cywilnoprawnej. Niestety, kredyt na mieszkanie czy dom zazwyczaj opiewa na wysokie kwoty, a jego spłata jest rozłożona na długi okres. Z tego też powodu bank musi mieć pewność, że nasza sytuacja finansowa jest stabilna, czyli osiągamy regularne dochody od określonego czasu. Największe szanse na kredyt mają pracujący na pełen etat na czas nieokreślony i przedsiębiorcy. 

— Wysokość wydatków stałych — Chodzi tutaj przede wszystkim o wszelkie opłaty, które ponosimy na utrzymanie nasze i naszych bliskich. Liczą się także inne zobowiązania, np. alimenty, składki itp. Bank sprawdza, czy kwota, jaka zostanie nam po uiszczeniu wszelkich miesięcznych wydatków jest wystarczająca na terminową spłatę rat. 

Wysokość wkładu własnego — To bardzo ważny element, który warto wziąć pod uwagę. Kiedyś mogliśmy zaciągnąć kredyt hipoteczny Katowice bez wkładu własnego. Niestety przepisy zostały zmienione i jak wskazuje obowiązujące prawo, obecnie takie zobowiązanie nie jest możliwe. Aktualnie minimalny wkład własny wynosi 20%. Niektóre banki udzielają kredytu z 10% wkładem, wymagając przy tym wykupienia ubezpieczenia.

— Historia kredytowa — Jest ona kluczowa w przypadku kredytów gotówkowych czy pożyczki na raty. Nie oznacza to jednak, że bank udzielający nam zobowiązania hipotecznego, nie będzie analizował naszego scoringu. Najczęściej podczas sprawdzania wniosków sprawdza się ogólną ocenę kredytobiorcy w BIK, czyli podsumowanie spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań. 

Chcąc wiedzieć, czy możemy liczyć na kredyt na dom lub mieszkanie, warto skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej. Wystarczy wpisać wysokość dochodu i wydatków, aby narzędzie wskazało orientacyjną kwotę, o którą możemy się starać w wybranym banku. Pamiętajmy jednak, że podane parametry są o wiele mniej szczegółowe niż kwestie badane przez pożyczkodawcę. Może więc zdarzyć się, że proponowane warunki będą nieco inne niż wyświetlony wynik. 

5/5 - (1 oddanych ocen)