Nie ma wątpliwości, że dla wielu osób przybywających do Polski , przeprowadzka to szansa na nowy, lepszy start. Dotyczy to w szczególności przybyszy zza wschodniej granicy, którzy chcą rozwinąć swój biznes lub po prostu na stałe osiedlić się w naszym kraju. Niezależnie od dokładnego celu, jednym z koniecznych do rozważenia rozwiązań jest kredyt gotówkowy dla obcokrajowca. Zaciągniecie go pozwala na realne wejście na rynek polski, a co za tym idzie, na realne zadbanie o prowadzenie lepszego życia. Jeśli więc jesteś cudzoziemcem i chciałbyś się dowiedzieć, czy ten status uprawnia Cię do otrzymania kredytu, artykuł z pewnością okaże się dla Ciebie niezwykle pomocny. Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, jakie warunki koniecznie musisz spełnić, aby otrzymać kredyt w polskim banku i jakie procedury Cię czekają.

Kasa Stefczyka
RRSO7,23 %
Oprocentowanie 6,23 %
Kwotado 160 000 zł
Ocena9/10
Smartney
RRSO18,19 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 60 000 zł
Ocena10/10
Pekao
RRSO10,88 %
Oprocentowanie 6 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena9/10
AliorBank
RRSO9,02 %
Oprocentowanie 7,19 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena8/10
BNP Paribas
RRSO13,75 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena8/10
City Handlowy
RRSO9,65 %
Oprocentowanie 6,99 %
Kwotado 150 000 zł
Ocena8/10
PKO miniratka
RRSO13,77 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 170 000 zł
Ocena8/10
TF Bank
RRSO18,43 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 80 000 zł
Ocena9/10
Santander
RRSO10,13 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 35 000 zł
Ocena9/10
GetIn
RRSO7,4%
Oprocentowanie 7,2%
Kwotado 200 000 zł
Ocena7/10

Czy można ubiegać się o kredyt bez polskiego obywatelstwa?

Choć jeszcze niedawno odpowiedź na to pytanie byłaby negatywna, obecnie nie ma większego problemu, aby otrzymać kredyt bez obywatelstwa. Dzięki zmianom, jakie w ostatnim czasie zaszły w polskim prawie, już teraz większość banków i parabanków uwzględnia specjalne oferty kredytowe i pożyczkowe przeznaczone właśnie dla obcokrajowców. Co trzeba zrobić? Jeśli ktoś przybywa do Polski spoza granic Unii Europejskiej, niezbędne do okazania stają się:

 • Karta stałego pobytu,
 • Wiza.

Dokumenty te są niezbędne w każdym przypadku, niezależnie od tego, czy interesuje Cię kredyt gotówkowy dla obcokrajowca w banku, czy też pożyczka gotówkowa w parabanku. Na tym jednak nie kończy się obowiązek przygotowania dokumentów. Inne zaświadczenia i papiery są jednak stałe dla każdej osoby starającej się o kredyt gotówkowy, w tym również dla obywateli Polski. Wśród nich znajduje się m.in. udokumentowanie legalnego i stałego dochodu w Polsce. Dla obcokrajowca ważne jest jednak to, aby miał świadomość, że poszczególne instytucje mogą mieć wewnętrzne przepisy, w ramach których niezbędne jest okazanie dodatkowych zaświadczeń.

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca

Co wyróżnia pożyczkę gotówkową dla obcokrajowca?

Rzadko kiedy można spotkać się z sytuacją, w której bank dla obcokrajowców oferuje swój standardowy produkt bankowy. Uwzględnia się jednak szczególne warunki, które realnie umożliwiają staranie się o kredyt gotówkowy dla obcokrajowca w Polsce. Jeśli masz stałe zatrudnienie na terenie Polski, posiadasz dochód w odpowiedniej wysokości, a także jesteś w stanie przedłożyć wskazane przez instytucję dokumenty, z powodzeniem możesz wnioskować o ten kredyt. Co więcej, będziesz miał praktycznie pewność, że otrzymasz kredyt, o który zabiegasz. Jedyne dodatkowe zaświadczenia, które będą wskazywane przez bank, jako obowiązkowe, mają na celu wyłącznie zmniejszenie ryzyka, że zaprzestaniesz spłaty zobowiązania.

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca – niezbędne dokumenty

Jak zostało wspomniane wcześniej, wymagania poszczególnych banków oraz parabanków są ustalane indywidualnie. Jednak pewne ogólne zasady są jednakowe niezależnie od tego, w jakiej instytucji będziesz starać się o kredyt dla obcokrajowca. Dokumenty, które musisz przedłożyć do wniosku o kredyt to:

 • Wspomniana wcześniej wiza oraz karta stałego pobytu – jeśli jeszcze nie masz takiej karty, możesz okazać kartę czasowego pobytu. Tu jednak musisz liczyć się z tym, że nie dostaniesz kredytu na czas przekraczający ważność tego dokumentu;
 • Zaświadczenie o meldunku w Polsce;
 • Paszport;
 • Numer PESEL;
 • Umowa o pracę bądź zaświadczenie, które potwierdzi takie zatrudnienie – w przypadku umowy o pracę najlepiej jest mieć umowę na czas nieokreślony;
 • Raport kredytowy z kraju pochodzenia – jest to szczególnie istotne, jeśli składasz wniosek do banku, a jeszcze nie zdążyłem zbudować takiej historii w Polsce. Oczywiście, możesz starać się o otrzymanie pożyczki bez BIK w parabankach lub instytucjach pozabankowych i wtedy taka historia nie jest zwykle weryfikowana.

Warunki dla obcokrajowca starającego się o kredyt gotówkowy

Niewątpliwą podstawą do udzielenia kredytu gotówkowego jest posiadanie legalnego źródła dochodów umiejscowionego na terenie Polski. Przede wszystkim jednak nie może to być dowolna kwota, ale taka, która umożliwia życie i spłatę raty kredytu. Pamiętaj o tym, że pod tym względem wymogi są podobne, zarówno jeśli chodzi o zwykły kredyt gotówkowy, jak i kredyt dla obcokrajowca. Warunki zatrudnienia, jak zostało zaznaczone wyżej, są oceniane w różny sposób. Przede wszystkim najlepiej jest mieć umowę o pracę na czas nieokreślony, choć zostać uznana umowa o pracę na czas określony. 

W takiej sytuacji otrzymany kredyt gotówkowy nie może mieć czasu spłaty zobowiązania dłuższego od zapisanego w umowie zatrudnienia, chyba że przedstawisz zaświadczenie od pracodawcy, który zadeklaruje chęć przedłużenia zatrudnienia po zakończeniu obowiązującej umowy o pracę na czas określony.

Gdzie obcokrajowiec może ubiegać się o kredyt gotówkowy?

Dla każdego przybysza spoza granic Polski nie powinno być problemu ze znalezieniem banków i parabanków, które udzielą kredytu gotówkowego. Jeśli tylko spełnia się wskazane wcześniej wymogi, opcja ta jest nie tylko możliwa, ale praktycznie rzecz biorąc pewna. Coraz częściej staje się również dostępna pożyczka online. W takiej sytuacji nie trzeba udawać się bezpośrednio do placówki danej instytucji, ale wszystkie dane z dokumentów można podać za pośrednictwem specjalnych formularzy. Co więcej, banki i parabanki coraz częściej oferują obsługę klientów obcojęzycznych zarówno poprzez odpowiednio dostosowaną stronę internetową, jak i bezpośrednio na terenie placówki. Oferty dla obcokrajowców są w takich bankach jak:

 • Alior Bank,
 • Bank BGŻ BNP,
 • Bank BPS,
 • Bank Pekao,
 • ING Bank Śląski,
 • Credit Agricole,
 • Citi Handlowy,
 • Millennium,
 • PKO BP.

Do tego oczywiście można doliczyć wiele instytucji pozabankowych, które równie chętnie udzielają pożyczek gotówkowych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skorzystać z kalkulatora kredytów gotówkowych. Jest to poręczne narzędzie dostępne w Internecie, które pozwala na orientacyjne porównanie ofert poszczególnych banków.

5/5 - (1 oddanych ocen)