W Polsce kredyt dla lekarzy charakteryzuje się atrakcyjnymi warunkami kredytowania oraz zwiększoną dostępnością. Ponadto sam proces wnioskowania jest uproszczony, dzięki czemu pracownik służby zdrowia może otrzymać środki pieniężne dużo szybciej niż zwykły konsument banku. Lekarze są postrzegani jako osoby rzetelne, kompetentne i profesjonalne, a przy tym zaliczone do zamożniejszej grupy społeczeństwa. Co do zasady, mają stałe i pewne źródło dochodów. Zatem w oczach instytucji finansowych pracownicy medyczni mają status bezpiecznego i wypłacalnego kredytobiorcy. Obecnie kredyt dla lekarzy 2022 jest dostępny w kilku instytucjach bankowych. 

Kasa Stefczyka
RRSO7,23 %
Oprocentowanie 6,23 %
Kwotado 160 000 zł
Ocena9/10
Smartney
RRSO23,35 %
Oprocentowanie 16,50 %
Kwotado 60 000 zł
Ocena10/10
bancovo
RRSO9,59%
Oprocentowanie 1,64%
Kwotado 200 000 zł
Ocena10/10
Santander
RRSO10,13 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 35 000 zł
Ocena9/10
Velobank
RRSO8,3%
Oprocentowanie 7,99%
Kwotado 200 000 zł
Ocena7/10
AliorBank
RRSO9,02 %
Oprocentowanie 7,19 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena8/10
BNP Paribas
RRSO13,75 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena8/10
Pekao
RRSO10,88 %
Oprocentowanie 6 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena9/10
City Handlowy
RRSO9,65 %
Oprocentowanie 6,99 %
Kwotado 150 000 zł
Ocena8/10
PKO miniratka
RRSO13,77 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 170 000 zł
Ocena8/10
TF Bank
RRSO18,43 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 80 000 zł
Ocena9/10

kredyt dla lekarzyKredyt dla lekarzy – co to?

Preferencyjny kredyt na oświadczenie dla lekarzy, kredyt gotówkowy lub hipoteczny, konsolidacja zobowiązań, kredyt na samochód dla lekarzy. To wszystko znajdziemy w sektorze bankowym. Nie można zapominać o firmach pożyczkowych – to właśnie tam znajduje się w ofercie szybka pożyczka online dla służby zdrowia.

Kredyt dla lekarzy to specjalny produkt bankowy dedykowany do szerokiego grona osób wykonujących zawód lekarza, w tym dla lekarza rezydenta, specjalisty i rodzinnego. Podstawowym warunkiem jego otrzymania jest prawo do wykonywania zawodu. Nie ma tutaj znaczenia, w jaki sposób świadczymy usługi medyczne. Kredyt dla lekarzy jest dostępny i dla osób prowadzących własny gabinet, jak i dla zatrudnionych na podstawie kontraktu.

Co cechuje kredyt dla pracowników medycznych? 

Ze względu na swoją wiarygodność w oczach banku, ta grupa zawodowa ma znacząco uproszczoną procedurę starania się o udzielenie finansowania. Decyzje kredytowe podejmowane są szybciej, a do wnioskowania nie jest niezbędna cała sterta dokumentów, jak to się dzieje w przypadku standardowych klientów. Ponadto kredyt hipoteczny dla lekarzy lub kredyt gotówkowy dla tej grupy jest po prostu bardziej opłacalny. W wielu przypadkach oprocentowanie jest korzystniejsze, a czasem prowizja jest obniżana lub całkowicie eliminowana. Kwota, jaką można uzyskać w ramach kredytu, to nawet 650 000 zł! 

Kredyt firmowy, samochodowy, gotówkowy, czy też mieszkaniowy dla lekarzy jest udzielany ze wsparciem Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach pomocy De Minimis. Oznacza to, że aż 80% wartości zobowiązania jest zabezpieczone w razie braku możliwości jego spłaty. Kredyt objęty gwarancją BGK pozwala lekarzom uzyskać atrakcyjne warunki kredytowania, a sam proces wnioskowania jest uproszczony. 

Kredyt dla lekarzy weterynarzy

Kredyt dla weterynarza obowiązuje na wyżej opisanych zasadach. Oznacza to, że lekarz weterynarii możesz uzyskać kredyt nawet do 650 000 zł na preferencyjnych warunkach podczas uproszczonej procedury. Jednakże w niektórych instytucjach bankowych weterynarze nie są objęci preferencyjnymi warunkami kredytowania tak jak inni lekarze. 

W trakcie składania wniosku kredytowego nie ma znaczenia, czy prowadzimy własną przychodnię weterynaryjną, czy też jesteśmy zatrudnieni na kontrakcie lub na umowę o pracę. 

Kredyt dla lekarzy stomatologów

Kredyt dla stomatologa na takich samych warunkach jak dla lekarzy jest możliwy do uzyskania po odbyciu 3-miesięcznej praktyki w gabinecie. 

Rzadko jednak można spotkać oferty przeznaczone jedynie dla takiej wąskiej grupy, jak stomatolodzy. Jednakże sporadycznie mogą pojawiać się oferty stricte dedykowane do stomatologów w firmach pożyczkowych, rzadziej w bankach. Dlatego też można częściej oferowana jest pożyczka dla stomatologów, która cechuje się z reguły niższym oprocentowaniem lub mniejszą prowizją. 

Na co można przeznaczyć kredyt dla lekarzy?

Otrzymane środki pieniężne można przeznaczyć na dowolny cel. Nie trzeba rozliczać się z instytucją w celu udokumentowania rozdysponowania środków. 

Lekarze mogą sfinansować np.:

 • założenie własnego gabinetu,
 • wyposażenie lub unowocześnienie gabinetu,
 • zakup środków transportu,
 • konsolidacja innych zobowiązań,
 • dowolny cel związany z prowadzoną działalnością, 
 • dowolne cele prywatne.

Kredyt na oświadczenie dla lekarzy

Sporym udogodnieniem jest kredyt na oświadczenie dla lekarzy. W niektórych bankach to kluczowy produkt. Oczywiście sytuacja przedstawia się całkowicie inaczej niż 5-10 lat temu, dlatego też nie każdej instytucji będzie możliwość wnioskowania o taką pożyczkę.

Zaletą pożyczki dla lekarza na oświadczenie jest brak konieczności rozliczania się z otrzymanej gotówki. Uzyskane środki finansowe mogą być przeznaczone na dowolny cel, czy to na cele inwestycyjne, konsolidacyjne, czy też prywatne. Nie ma konieczności kompletowania wielu dokumentów finansowych, aby móc skorzystać z kredytu gotówkowego na oświadczenie. Cały proces jest pozbawiony skomplikowanych procedur czy formalności.

Bez okazania dokumentacji finansowej można otrzymać pożyczkę na okres do 84 miesięcy. Możliwe środki do uzyskania to nawet 250 000 zł bez dokumentów finansowych. Jednakże można dostać nawet do 650 000 zł przy okazaniu zaświadczeń. Warto dodać, że okres kredytowania i kwota kredytu zależą od indywidualnego podejścia w banku.

Nie tylko w bankach można wnioskować o uzyskanie finansowania na oświadczenie. Atrakcyjnie oprocentowana pożyczka gotówkowa dla lekarzy w firmach pozabankowych jest również dostępna przy okazaniu oświadczenia. Ta opcja daje możliwość wnioskowania o duże kwoty, bez konieczności dopełniania wielu formalności. Parabank nie będzie sprawdzał zdolności kredytowej, ani też zagłębiał się w rejestry dłużników i raporty BIK. 

Kredyt hipoteczny na oświadczenie dla lekarzy nie jest możliwy. Jest to wysokokwotowe zobowiązanie, dlatego też banki ostrożniej podchodzą do tej kwestii. W tym wypadku należy zgromadzić wymaganą dokumentację oraz odpowiedni wkład własny.

Zdolność kredytowa przy pożyczce dla lekarza

Standardowo klient musi generować dochód, który będzie wystarczający na pokrycie rat kredytu. Jednakże badanie zdolności kredytowej nie musi być konieczne przy zobowiązaniu dla lekarza.

Kredyt dla lekarzy bez zaświadczeń, które potwierdzają sytuację finansową lub majątkową wnioskodawcy, jest możliwy w ramach kredytu na oświadczenie. W tym wypadku klient bez okazywania dokumentacji finansowej może pożyczyć nawet do 250 000 zł.

Historia kredytowa przy pożyczce dla lekarza

Klient bankowy, który ma dobrą historię kredytową, może z reguły liczyć na większą kwotę kredytu. Jednakże czasem i lekarze mogą mieć swoje drobne potknięcia na drodze spłaty zobowiązań i widnieć w rejestrach BIK, KRD jako nierzetelny dłużnik.

Czy bank uwzględni wniosek takiego lekarza? Warto wiedzieć, że banki doskonale zdają sobie sprawę, że lekarze często świadczą pracę w różnych placówkach i wynagrodzenie jest przelewane w różnych terminach. Z tego powodu kilkudniowe opóźnienie w spłacie pożyczek lub kredytów nie dyskwalifikuje ich w uzyskaniu finansowania. Zatem kredyt dla lekarzy bez BIK jest możliwy, jeżeli wnioskodawca miał jedynie lekką zwłokę w spłacie rat kredytowych.

Czy kredyt dla lekarzy jest przyznawany na preferencyjnych warunkach? 

Przyczyna korzystnych kredytów dla pracowników służby zdrowia jest prosta. To preferencyjne traktowanie lekarzy wynika z wysokiej spłacalności kredytów oraz pewności zatrudnienia w tej grupie zawodowej. Wcale nie tak łatwo zostać lekarzem. Najpierw trzeba skończyć 6-letnie studia, a następnie ukończyć staż lekarski. Dodatkowo, jeśli chce się uzyskać specjalizację, należy przeznaczyć na naukę od 2 do 6 lat. Stąd też wynika prestiż wykonywania zawodu lekarza, gdyż nie jest łatwo wejść do tego grona. 

Bez względu czy pracujesz placówce państwowej, czy w prywatnej klinice, możesz liczyć na kredyt na oświadczenie dla lekarzy w wysokości nawet do 650 000 zł. 

Preferencyjne warunki kredytu dla lekarzy mogą dotyczyć różnych aspektów: 

 • niższy koszt kredytu (szczególnie ważna kwestia, jeżeli chodzi o koszt kredytu hipotecznego),
 • wyższa maksymalna kwota kredytu,
 • uproszczona procedura kredytowa,
 • niższe wymagania dotyczące zabezpieczenia spłaty zobowiązania (np. brak konieczności wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia),
 • łagodniejsza polityka oceny zdolności kredytowej,
 • dodatkowe korzyści: serwis concierge, indywidualna opieka doradcy bankowego, brak opłat za wypłaty z bankomatów, dodatkowa pożyczka).

Niższy koszt zaciągniętego zobowiązania wynika z tego, że kredyt dla lekarzy ma korzystne oprocentowanie. Często marża banków jest obniżona dla pracowników medycznych. Innym powodem może być mniejsza wysokość prowizji lub brak naliczania tej opłaty za skorzystanie z kredytu.

Kredyt dla lekarzy – procedura wnioskowania i ostateczna decyzja kredytowa

Kredyt dla lekarzy może zostać przyznany na oświadczenie lub przy okazaniu prostych dokumentów finansowych, takich jak PIT czy KPiR (księga rozchodów i przychodów).

Lista dokumentów, jakich wymagają banki, nawet przy zastosowaniu uproszczonej procedury: 

 • Oświadczenie potwierdzające uprawnienia do wykonywania zawodu lekarza;
 • Zaświadczenie o zarejestrowaniu firmy w KRS;
 • Zaświadczenie z ZUS i Urzędu Skarbowego o niezaleganiu ze składkami i należnościami podatkowymi;
 • Oświadczenie o dochodach (czasem dodatkowo bank może żądać wyciągu z konta lub faktur). 

Można wnioskować o kredyt dla lekarzy w placówce banku, telefonicznie lub przez internet. Przy kredycie na oświadczenie, decyzję kredytową można otrzymać w ciągu 15 minut, a wypłatę środków w ciągu 24 godzin. Jeśli chodzi o uproszczoną procedurę dla lekarzy to analiza wniosku i wypłata pieniędzy może potrwać do kilku dni.

Kredyt hipoteczny dla lekarzy 

Zacznijmy od tego, że kredyt mieszkaniowy dla lekarzy pod wieloma względami przypomina standardowy kredyt mieszkaniowy. Lekarze, tak samo jak inni klienci bankowi, mają obowiązek uiszczenia wkładu własnego. Bank będzie także analizował wiarygodność finansową oraz zdolność kredytową, dlatego też lekarz powinien mieć pozytywną historię kredytową i generować wystarczające dochody do spłaty zobowiązania.

Kredyt hipoteczny dla lekarzy jest możliwy już nie w kilka dni, ale w ciągu kilku tygodni. Przy wnioskowaniu należy przedstawić pełną dokumentację finansową firmy czy też udokumentować dochody z tytułu umowy o pracę w placówce medycznej.

Nie można jednak zapominać o zaletach. Kredyt hipoteczny dla lekarza rezydenta, specjalisty, a także stomatologa i weterynarza może mieć preferencyjny wkład własny w wysokości 10%. Dodatkowo okres kredytowania może zostać zwiększony nawet do 35 lat. Zaletą jest także uproszczona procedura, która jest krótsza niż w przypadku standardowych klientów banku oraz mniejsza ilość wymaganych dokumentów. Można uzyskać kredyt hipoteczny dla lekarzy 2022 z niższym oprocentowaniem lub z prowizją 0%. 

Kredyt mieszkaniowy dla pracowników służby zdrowia:

 • Uproszczona procedura;
 • Mniej formalności;
 • Większa przyznawalność;
 • Niższe oprocentowanie i prowizja lub prowizja 0%;
 • Możliwość wpłacenia mniejszego wkładu własnego. 

Jeśli jesteś początkującym lekarzem i np. nie masz wkładu na kredyt hipoteczny, warto zainteresować się programem Mieszkanie Plus. Dzięki niemu zaoszczędzisz na wynajmie mieszkania i szybciej uzbierasz na wkład własny.

Kredyt gotówkowy dla lekarzy 

Dużo mniej rygorystycznymi warunkami cechuje się kredyt gotówkowy dla lekarzy – jest on możliwy na oświadczenie o wykonywaniu zawodu lekarza bez konieczności wykazywania dokumentacji finansowej. Zaletą tego produktu bankowego jest niższy koszt zobowiązania, związany z niższą marżą banku lub obniżoną prowizją.

Warto wspomnieć, że staż pracy ma duże znaczenie przy przyznanej kwocie kredytu. Lekarz może dostać pozytywną decyzję kredytową już po 3 miesiącach pracy. Taki staż zatrudnienia zapewnia środki na poziomie około 100 000 zł. Jednakże im dłużej lekarz pracuje w danej placówce medycznej, tym ma większą szansę na uzyskanie bardziej lukratywnej kwoty.

Pożyczki pozabankowe dla lekarzy

Również rynek pozabankowy ma specjalnie dedykowaną ofertę dla branży medycznej. Jednakże ilość takich ofert nie jest zbyt duża. Z reguły firmy pożyczkowe kierują produkty finansowe, takie jak pożyczka na dowód, pożyczka na raty, czy chwilówka do wszystkich konsumentów

W firmach pożyczkowych procedura wnioskowania jest maksymalnie uproszczona. Dodatkowo nie przywiązuje się tak dużej wagi do historii kredytowej. Można wnioskować przez internet – przy mniejszych sumach wystarczy tylko dowód osobisty oraz rachunek bankowy. 

Popularne i uznane przez konsumentów parabanki, które oferują pożyczkę na większe sumy to:

 • Smartney (do 60 000 zł),
 • Grupa kapitałowa In Progress (do 50 000 zł),
 • MEDFinance (do 350 000 zł).

Kredyt dla lekarzy – aktualne oferty banków

Liczba dostępnych na rynku ofert kredytu wyłącznie dla lekarzy lub ogólnie dla wąskiej grupy wolnych zawodów jest niewielka. 

Aby wybrać specjalnie dedykowany kredyt mieszkaniowy dla pracowników służby zdrowia, należy wybrać najlepszą ofert, opierając się na rankingu kredytów hipotecznych i ponegocjować warunki kredytowania z bankiem. Instytucja może zaoferować lepszą marżę, obniżoną prowizję lub zaproponuje mniejszy wkład własny. 

Kredyt gotówkowy dla lekarzy oferty

 1. Santander – kredyt dla lekarzy
 • Kredyt dla lekarzy dowolnej specjalności i weterynarzy, posiadających prawo do wykonywania swojego zawodu.
 • Okres kredytowania nawet do 72 miesięcy.
 • Możliwość jednorazowego odpisu amortyzacyjnego z tytułu zakupu.
 • Raty kredytowe zwolnione z podatku VAT. 
 1. mBank kredyt dla lekarzy
 • Kredyt w ramach wolnych zawodów (dla lekarzy prowadzących własny gabinet).
 • Do 500 000 zł kredytu z preferencyjną oceną kredytową.
 • Serwis concierge Aquarius – bezpłatna organizacja codziennych oraz nietypowych spraw dla lekarza i prowadzonej firmy.
 • 0 zł za wpłatę gotówki w placówkach mBanku.
 • 0 zł za wypłatę gotówki z konta Aquarius ze wszystkich bankomatów. 
 1. Getin Bank kredyt dla lekarzy
 • Kredyt w ramach wolnych zawodów.
 • Okres kredytowania nawet do 10 lat.
 • Kwota kredytu do 200 000 zł.
 • Możliwość dopasowania warunków do swoich potrzeb.
 • Możliwość dobrania dodatkowej kwoty w przypadku kredytu konsolidacyjnego.
 1. BNP Paribas kredyt dla lekarzy
 • Kredyt dla firm oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, w tym również w ramach wolnych zawodów.
 • Prowizja od 0 % za udzielenie kredytu.
 • Marża od 2,90% z bankowym ubezpieczeniem Cardif. 
 • Kwota kredytu do 250 000 zł.
 • Okres kredytowania do 84 miesięcy.
 • Kredyt bez zabezpieczeń rzeczowych.
5/5 - (1 oddanych ocen)