Kredyty 50/50 to forma finansowania dotycząca najczęściej samochodów, pojazdów rolniczych oraz maszyn wykorzystywanych w przemyśle. Finansowanie w tej formie pozwala na nabycie konkretnego przedmiotu przy 50% wpłacie jego wartości na początku podpisania umowy oraz kolejnych 50% na koniec trwania umowy kredytowej. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na temat tej formy finansowania oraz listę instytucji, które chętnie udzielają kredytu 50/50.

Jak najlepiej sfinansować zakup auta?

Kasa Stefczyka
RRSO7,23 %
Oprocentowanie 6,23 %
Kwotado 160 000 zł
Ocena9/10
Smartney
RRSO24,48 %
Oprocentowanie 15,75 %
Kwotado 60 000 zł
Ocena10/10
Santander
RRSO10,13 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 35 000 zł
Ocena9/10
Velobank
RRSO8,3%
Oprocentowanie 7,99%
Kwotado 200 000 zł
Ocena7/10
AliorBank
RRSO9,02 %
Oprocentowanie 7,19 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena8/10
BNP Paribas
RRSO13,75 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena8/10
Pekao
RRSO10,88 %
Oprocentowanie 6 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena9/10
City Handlowy
RRSO9,65 %
Oprocentowanie 6,99 %
Kwotado 150 000 zł
Ocena8/10
PKO miniratka
RRSO13,77 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 170 000 zł
Ocena8/10

Kredyt 50 NA 50

Gdy planujemy zakup nowego samochodu, na rynku finansowym mamy do wyboru kilka różnorodnych opcji, dzięki którym pokryjemy wydatki. Niektórzy konsumenci decydują się na kredyt gotówkowy, który — jak wiadomo — możemy zaciągnąć na dowolny cel. Jest to niezwykle przydatne, jeśli czekają nas różne wydatki, nie tylko te związane z uzyskaniem pojazdu. Nie zawsze jednak oferty banków zachęcają do wnioskowania o taki produkt. Często tego typu zobowiązania są dla nas zbyt drogie, a nasz budżet nie pozwala nam na poniesienie wysokich kosztów. Zdarza się też, że bank odrzuca wniosek, np. z powodu niskiego scoringu w BIK.

Wówczas możemy skorzystać z innych rozwiązań, które umożliwią nam sfinansowanie zakupu auta. Częstym wyborem jest leasing konsumencki, dzięki któremu możemy pozwolić sobie na uzyskanie wymarzonego pojazdu bez konieczności poniesienia wysokiej kwoty jednorazowo. Jednak taka opcja również wiąże się z kosztami, którym często nie możemy podołać.

Do wyboru mamy także klasyczny kredyt na samochód, czyli zobowiązanie celowe, z którego środki możemy przeznaczyć wyłącznie na zakup auta. Spłacamy go w kilku równych ratach przez ustalony z kredytodawcą okres, ponosząc przy tym koszty w związku z prowizją, marżą, czy ubezpieczeniami.

Zdarza się jednak, że powyższe propozycje nie są dla nas satysfakcjonujące. Zwłaszcza, gdy posiadamy większą kwotę na zakup samochodu, np. połowę jego wartości. Jeśli udało nam się zgromadzić oszczędności, ponoszenie opłat w związku z kredytem bankowym nie jest najrozsądniejszym wyjściem z sytuacji. W takich przypadkach sprawdzi się kredyt 50 na 50, który umożliwia nam wzięcie pożyczki bez oprocentowania.

Kredyt 50/50 co oznacza?

Gdy oferty przedstawiane przez ranking kredytów samochodowych nie spełniają naszych oczekiwań, warto rozejrzeć się za korzystniejszą opcją, jaką jest kredyt 50/50. Tego typu rozwiązanie jest skierowane przede wszystkim do osób, które posiadają oszczędności umożliwiające pokrycie 50% wartości samochodu. Jeśli chcemy sprawdzić, co dokładnie oznacza kredyt na 50/50, na czym polega i jak go zaciągnąć, warto sprawdzić wszelkie zasady udzielania tego typu zobowiązań.

Tego typu kredyt jest dostępny zarówno dla przedsiębiorców, jak też dla osób prywatnych, pod warunkiem spełnienia kilku podstawowych wymogów. Jego specyfika zupełnie różni się od klasycznego kredytu samochodowego. Przede wszystkim chodzi tutaj o spłatę pożyczki, bowiem biorąc kredyt 50 na 50, nie musimy płacić rat przez wiele miesięcy czy lat. Zobowiązanie spłacamy jedynie dwoma ratami, które nie są oprocentowane.

Kredyt 50/50 a zwykły kredyt

Istnieje wiele różnic pomiędzy zwykłymi kredytami gotówkowymi i samochodowymi a kredytem 50/50. Przede wszystkim chodzi tutaj o kwestię spłaty rat oraz oprocentowania zobowiązania. Liczy się również fakt posiadania konkretnej kwoty, którą zgromadziliśmy w postaci oszczędności, i którą możemy przeznaczyć na pokrycie 50% wydatków w związku z uzyskaniem auta.

Podstawowe różnice pomiędzy klasycznym kredytem gotówkowym a kredytem 50 na 50 to:

Kredyt gotówkowy Kredyt 50 na 50
Posiada oprocentowanie Raty nie są oprocentowane
Spłacany w kilku/kilkunastu lub kilkudziesięciu ratach Spłacany w dwóch ratach. Druga rata jest możliwa do pokrycia w ciągu roku lub więcej.
Pieniądze na dowolny cel Pieniądze wydatkujemy na zakup samochodu
Inne koszty, np. prowizje Brak kosztów
Bez wkładu własnego Wkład własny 50% wartości auta
Udzielany najczęściej pracującym na pełen etat Udzielany również osobom na umowie cywilnoprawnej, emerytom i rencistom

Kredyt 50/50 a klasyczny kredyt na samochód

W przypadku szukania korzystnych ofert kredytowych, często zadajemy sobie pytanie, czy kredyt 50/50 jest rozsądnym rozwiązaniem, jeśli na rynku mamy szereg ofert klasycznych zobowiązań samochodowych? Warto wówczas porównać podobieństwa i różnice pomiędzy tymi dwoma produktami bankowymi:

Kredyt samochodowy Kredyt 50/50 na samochód
Oprocentowanie max. 10% Oprocentowanie: 0%
Pobierana prowizja Pobierana prowizja, częściej niższa niż w przypadku klasycznego kredytu
Okres kredytowania do 10 lat Okres kredytowania: 12 miesięcy lub wydłużenie czasu spłaty nawet do 8 lat.
Wkład własny: Nie jest wymagany Wkład własny: 50% wartości samochodu
Raty: Do 120 rat Raty: Zazwyczaj 2 równe raty lub pierwsza w postaci wkładu własnego, a druga rozłożona na kilka spłat.

Kredyt 50/50 na czym polega takie rozwiązanie?

Chcąc kupić auto, poszukujemy najkorzystniejszych ofert, umożliwiających nam pokrycie takiego wydatku. W sytuacji, gdy mamy upatrzony konkretny model i zgromadzone minimum 50% jego wartości, kredyt 50 na 50 okazuje się najlepszym możliwym wyborem. Przy tym warto pamiętać, że do zaciągnięcia kredytu gotówkowego niezbędne jest posiadanie wysokiej zdolności kredytowej. Z kolei przy kredycie 50/50 zdolność kredytową skutecznie podnosi fakt posiadania tak wysokiego wkładu własnego, jaki wnosimy, aby zaciągnąć drugą połowę potrzebnej nam kwoty. Oznacza to, że takie zobowiązanie jest dostępne nawet dla osób pracujących na umowie cywilnoprawnej lub na umowie o pracę na czas określony, czy też na niepełny etat. Najważniejsze są stałe dochody, które umożliwią nam spłatę drugiej raty po upłynięciu ustalonego czasu.

Pozostaje pytanie, jak odbywa się cała procedura zaciągnięcia kredytu 50/50? Wystarczy wykonać następujące kroki:

Złożenie wniosku o kredyt. W formularzu wprowadzamy nasze dane osobowe, numer i serię dowodu osobistego, informacje o rodzaju dochodu i źródle zarobków, a także wysokość wydatków.

  1. Gdy bank pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek, wpłacamy minimum 50% wysokości kwoty potrzebnej na zakup auta.
  2. Kredytodawca udziela pożyczki w pozostałej kwocie, która jest przeznaczona na uzyskanie pojazdu.
  3. Na tym etapie mamy spłaconą już pierwszą ratę w postaci wkładu własnego, a więc przychodzi nam jedynie pokrycie drugiej raty kredytowej.
  4. Drugą połowę kwoty na zakup auta uiszczamy najczęściej po upłynięciu 12 miesięcy. Zdarza się jednak, że niektóre salony dealerskie umożliwiają dłuższy okres kredytowania, np. 24 lub 60 miesięcy.
  5. Ratę balonową, czyli drugą spłatę, możemy rozłożyć wedle potrzeby na kilka mniejszych wpłat. Wówczas np. w ciągu roku wpłacamy kilka transz, które są przeznaczone na poczet spłaty pożyczonej kwoty.

Jaka zdolność kredytowa potrzebna do kredytu 50/50?

Z pewnością poszukując kredytu na auto, większość konsumentów obawia się o swoją zdolność kredytową. Bowiem zaciągając klasyczny kredyt w banku, musimy liczyć się ze sprawdzaniem przez instytucje wielu czynników wpływających na jej ocenę. Z kolei w przypadku kredytu 50 na 50, nasza zdolność kredytowa jest automatycznie wyższa dzięki posiadaniu wkładu własnego, jaki wnosimy tuż na początku całego procesu. Dzięki temu szansę na uzyskanie takiego wsparcia mają nawet osoby bez umowy o pracę, przedsiębiorcy prowadzący działalność przez niedługi czas, emeryci i renciści.

Zasada działania jest podobna jak przy kredycie hipotecznym. Im wyższy wkład własny zgromadziliśmy, tym większa jest nasza zdolność kredytowa. Wymaga się jednak posiadania 50% wartości auta, które chcemy pozyskać. Dodatkowo, pamiętajmy, że takie zobowiązania nie są przyznawane przez banki, a np. przez salony dealerskie, które nie weryfikują aż tak skrupulatnie naszej zdolności kredytowej. Liczy się przede wszystkim zaoszczędzona kwota stanowiąca wkład własny i płynny dochód umożliwiający spłatę drugiej raty.

Kto może wziąć kredyt samochodowy 50/50?

Pomimo uproszczonej procedury, kredyt 50 na 50 nie jest skierowany do każdego zainteresowanego zakupem auta. Jak wspomniano wcześniej, takie zobowiązanie jest udzielane wyłącznie konsumentom posiadającym min. 50% kwoty potrzebnej na zakup auta. Dodatkowo, wymaga się ukończenia 18 roku życia i regularnego dochodu, jednak są akceptowane różne jego źródła. Szansę na kredyt 50/50 mają również osoby na umowie cywilnoprawnej, emeryci, renciści, przedsiębiorcy.

Składając wniosek o kredyt 50 na 50 musimy przygotować odpowiednie dokumenty. Są to:

— Dokument tożsamości —  Wymagany jest nie tylko dowód osobisty, ale również prawo jazdy.

— Dokumenty potwierdzające uzyskanie dochodu. W zależności od rodzaju umowy lub świadczenia, będą to:

  • Umowa o pracę i umowa cywilnoprawna — Zaświadczenie o zatrudnieniu i zaświadczenie o dochodach, wyciągu z rachunku bankowego, na który otrzymujemy wynagrodzenie (min. z 3 ostatnich miesięcy).
  • Działalność gospodarcza — Dokumenty tożsamości reprezentantów spółki, dokumenty finansowe dot. wysokości osiąganych dochodów, wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, dokumenty potwierdzające nadanie numerów NIP i REGON.
  • Emerytura — Wyciąg z ostatniego miesiąca lub trzech (wedle wymogów salonu dealerskiego) z rachunku, na który otrzymujemy świadczenie. Dokumenty potwierdzające przyznanie emerytury lub związane z ostatnią korektą.
  • Renta — Najczęściej wymaga się dołączenie do wniosku jednego z dokumentów, np. decyzji o przyznaniu renty, zaświadczenie potwierdzający przyznanie renty, legitymacja rencisty wydana na czas nieokreślony, ostatnia waloryzacja, orzeczenie lekarskie potwierdzające przyznanie renty na czas nieokreślony.

Kredyt 50/50 — jakie koszty poniesiemy?

Analizując oferty na rynku, możemy łatwo zauważyć, że większość instytucji udzielających kredytu 50 na 50 rezygnuje z oprocentowania rat. Jest to bez wątpienia kwestia, która w największym stopniu wpływa na podjęcie decyzji o zaciągnięciu takiego zobowiązania przez coraz większą liczbę osób. Jednak pamiętajmy, że nie oznacza to, że wsparcie finansowe zostanie udzielone nam zupełnie za darmo. Przede wszystkim 0% oprocentowania dotyczy jedynie kwestii, jaką jest oprocentowanie nominalne. Oznacza to, że nie jest to całkowity koszt kredytu, a jedynie jego część.

Niezależnie od tego, na jaki kredyt się zdecydujemy, pamiętajmy, że najważniejszym aspektem wskazującym na ogół kosztów, jakie poniesiemy, jest RRSO. Konsumenci bardzo często mylą ten czynnik z oprocentowaniem, zaciągając zobowiązanie z ratami nieoprocentowanymi, jednocześnie nie sprawdzając, ile wynosi Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Ta kwestia jednoznacznie określa realne koszty kredytowania, dlatego też powinniśmy zwracać na nią uwagę w pierwszej kolejności.

Najczęściej obejmuje ona nie tylko oprocentowanie, ale też ewentualne prowizje. W przypadku kredytu 50 na 50 będzie to przede wszystkim prowizja za udzielenie kredytu, która zazwyczaj nie przekracza 5% wartości zobowiązania. Oznacza to, że chcąc wziąć kredyt samochodowy 50/50, musimy liczyć się z kosztem na takim poziomie, jednak w wielu przypadkach jest to dla nas i tak bardziej opłacalne niż pokrywanie dodatkowo oprocentowania w ramach kredytu gotówkowego. Zdarza się też, że instytucje pobierają opłatę przygotowawczą lub wymagają skorzystania z innych produktów firmy, jednak druga sytuacja zwykle ma miejsce, gdy chcemy uzyskać drogie auto, a nie mamy odpowiedniej zdolności kredytowej.

Gdzie jest dostępny kredyt 50 na 50?

Kredyt 50/50 to zobowiązanie, które zaciągniemy zarówno w tradycyjnych bankach, jak również w salonach dealerskich. Najczęściej drugi sposób jest wybierany wówczas gdy planujemy zakup konkretnej marki, a producent posiada swój bank, udzielający tego typu zobowiązań. W takich przypadkach zazwyczaj możemy liczyć na niższe koszty i mniejszą ilość formalności.

Kredyt 50/50 w Santander Consumer Banku

— Oprocentowanie nominalne: 0%

— Wymagany min. wkład własny: 50%

— Spłata drugiej raty: Po roku od dnia, w którym podpisano umowę o kredyt lub rozkładając spłatę na raty balonowe

— Prowizja bankowa: W zależności od wybranego modelu

— Środki na pokrycie zakupu: samochody dostawcze i osobowe marki Mazda.

Santander Consumer Bank udziela kredytu 50 na 50, z którego środki możemy przeznaczyć nie tylko na zakup auta osobowego, ale również tzw. dostawczaka. Cała procedura odbywa się podobnie jak w innych bankach, konsument musi wnieść 50% wartości samochodu, a kolejną ratę spłata jednorazowo po upłynięciu 12 miesięcy.

Kredyt 50/50 w BNP Paribas

— Oprocentowanie nominalne: 0%

— Wymagany wkład własny: min. 50%

— Spłata drugiej raty: rata balonowa w 12 miesiącu trwania umowy

— Prowizja bankowa: W zależności o wybranego modelu i wysokości kredytu.

— Środki na pokrycie zakupu: auta marki Kia i inne.

W banku BNP Paribas zaciągniemy opłacalny kredyt 50 na 50 ze spłatą jednorazową po upłynięciu roku od podpisania umowy lub ratą balonową, wnosząc przez 12 miesięcy kilka transz. Środki możemy wydać na zakup różnych modeli.

Kredyt 50 na 50 w bankach samochodowych

Oprócz klasycznych banków udzielających kredytu 50/50 na zakup auta, na rynku znajdziemy także wspomniane banki samochodowe, które posiadają w ofercie tego typu opcję. Warto przyjrzeć się proponowanym warunkom, gdyż często zdarza się, że oferują one o wiele korzystniejszą ofertę niż tradycyjne instytucje bankowe.

Kredyt 50/50 w Toyota Bank

— Oprocentowanie nominalne: 0%

— Wymagany wkład własny: min. 50%

— Spłata drugiej raty: Po 12 miesiącach od dnia podpisania umowy lub rata balonowa, rozłożona na kilka spłat

— Prowizja bankowa: 9,7%. Bank wprowadza częste promocje kredytowe, obniżając prowizję do 6% wartości auta.

Toyota Bank proponuje nam atrakcyjną ofertę kredytu 50/50 w promocji z prowizją 6% na zakup aut marki własnej. Poza obowiązywaniem promocji RRSO wynosi 9,7%. W ramach pozyskanych środków możemy kupić takie modele jak Corolla, Yaris, AYGO i wiele innych.

Kredyt 50/50 w Mercedes-Benz Bank Polska

— Oprocentowanie nominalne: 0%

— Wymagany wkład własny: min. 50%

— Spłata drugiej raty: Po roku od dnia podpisania umowy jedną ratą lub ratą balonową rozłożoną na kilka miesięcznych transz.

— Prowizja bankowa: 2%

Mercedes Benz Bank Polska posiada w ofercie bardzo korzystną propozycję kredytu 50/50 na zakup aut marki własnej. Finansowane jest udzielane z obniżoną prowizją na poziomie 2%, którą ponosimy doliczając do jednorazowej spłaty zobowiązania po 12 miesiącach od podpisania umowy. Spłatę możemy rozłożyć również na dogodne raty miesięczne.

Kredyt 50/50 w VW Bank

— Oprocentowanie nominalne: 0%

— Wymagany wkład własny: min. 50%

— Spłata drugiej raty: Po 12 miesiącach od dnia podpisania umowy

— Prowizja bankowa: 0%

— Atrakcyjne zniżki na pakiety ubezpieczeń OC/AC/Car Assistance/ZK — 3,6% wartości samochodu lub 3,3% podczas obowiązywania promocji.

Volkswagen Bank proponuje konsumentom zaciągnięcie kredytu 50/50 z oprocentowaniem i prowizją 0% oraz promocyjną stawką ubezpieczeniową za w.w pakiety. Pozyskane środki możemy przeznaczyć na zakup modeli VW lub innych marek, np. Audi, SEAT, Porsche (wybierając auta innych marek, bank może pobierać prowizję).

Kredyt 50/50 w FCA-Group Bank Polska

— Oprocentowanie nominalne: 0%

— Wymagany wkład własny: min. 50%

— Spłata drugiej raty: Po 12 miesiącach od podpisania umowy

— Prowizja bankowa: 5,99%

— Ubezpieczenie AutoCasco: wymagane

W banku FCA-Group Polska możemy skorzystać z oferty kredytu 50 na 50 z prowizją na poziomie 5,99%. Bank udziela zobowiązania na zakup samochodów takich marek jak Jeep czy Fiat. Zaciągając kredyt w banku FCA Group Polska, musimy wykupić ubezpieczenie AutoCasco.

Kredyt 50/50 w RCI Banque

— Oprocentowanie nominalne: 0%

— Wymagany wkład własny: min. 50%

— Spłata drugiej raty: jednorazowa po 12 miesiącach od dnia podpisania umowy lub rata balonowa rozłożona nawet na 8 lat.

— Prowizja bankowa: 5%

— Ubezpieczenie: 3,9% na modele osobowe RCI Bezpieczny Kredyt

RCI Banque posiada w ofercie kredyt 50/50 na zakup auta z prowizją na poziomie 5% i wymaganym ubezpieczeniem w promocyjnej cenie. RRSO kredytu wynosi 5,50%. Podczas składania wniosku bank wymaga dołączenia dokumentu potwierdzającego źródło i wysokość dochodu netto z ostatnich 3 miesięcy.

Czy kredyt 50 na 50 sfinansuje zakup używanego auta?

Często zdarza się, że szukamy jak najbardziej opłacalnej oferty kredytowej, jednak nie planujemy zakupu nowego auta ze względu na zbyt wysokie ceny. Czy kredyt 50/50 możemy zaciągnąć w celu pokrycia wydatków kupna samochodu używanego? Jeszcze do niedawna banki nie oferowały takiej możliwości, proponując klientom zaciągnięcie zobowiązania na uzyskanie wyłącznie nowych aut. Jednak obecnie coraz częściej możemy spotkać się z ofertami umożliwiającymi uzyskanie wsparcia finansowego na pokrycie właśnie takich wydatków. Jest to jednak uzależnione od wewnętrznej polityki banku, dlatego też warto szczegółowo prześledzić dostępne na rynku propozycje.

Czy kredyt na samochód 50/50 to dobry wybór?

Kwestia, czy wybór kredytu 50/50 okaże się rozsądnym wyborem, jest uzależniona przede wszystkim od naszych preferencji i możliwości finansowych. Nie bez znaczenia pozostają również dostępne aktualnie oferty na rynku bankowym. Bowiem zdarza się, że banki wprowadzają atrakcyjne promocje sezonowe, które umożliwiają nam maksymalne ograniczenie wydatków związanych z zaciągnięciem zobowiązania.

W sytuacji, gdy mamy zgromadzone oszczędności, które wynoszą min. 50% wartości planowanego do zakupu auta, warto zastanowić się nad taką opcją. Bowiem, jak wskazuje wiele rankingów, kredyt 50/50 posiada o wiele niższe koszty w związku z prowizją czy oprocentowaniem niż klasyczny kredyt gotówkowy lub samochodowy. Dodatkowo, niektóre banki oferują jednocześnie skorzystanie z promocyjnych ofert pakietów ubezpieczeń. Pamiętajmy, że niektóre instytucje umożliwiają udzielenie takiego kredytu nawet na zakup używanego samochodu, co spotyka się z dużą popularnością wśród konsumentów prywatnych, a także przedsiębiorców.

Wybierając kredyt 50 na 50, warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

— RRSO: W większości przypadków stanowi ono wyłącznie prowizję, jaką bank pobiera za udzielenie zobowiązania. Jednak w sytuacji, gdy instytucja wymaga wykupienia ubezpieczenia, w RRSO zostaną zawarte również te koszty. Warto więc w pierwszej kolejności sprawdzać, ile wynosi Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania kredytu.

 Oprocentowanie: Porównując oferty bankowe, z łatwością możemy zauważyć, że większość kredytodawców oferuje finansowanie z oprocentowaniem 0%. Z pewnością zestawiając ze sobą kredyt samochodowy i kredyt 50/50, druga opcja pod względem kosztów związanych z oprocentowaniem jest korzystniejsza. Pamiętajmy jednak, że banki pobierają prowizje.

— Prowizja: Wiele banków udziela kredytów 50/50 z obniżoną prowizją, np. na poziomie 2 czy 3%. Jest to bardzo opłacalne rozwiązanie, gdyż zazwyczaj stanowi ona jedyny koszt takiego finansowania. Warto śledzić dostępne na rynku promocje, wprowadzane zwłaszcza przez banki samochodowe.

 Forma i czas spłaty: Większość banków umożliwia skorzystanie z jednorazowej spłaty drugiej raty po 12 miesiącach od dnia podpisania umowy. Niektóre z nich oferują wydłużenie tego czasu do 24, a nawet 60 miesięcy i więcej, czy też skorzystanie z raty balonowej, która jest rozłożona na kilka transz. Wybierając formę spłaty, warto zastanowić się, jaka jest dla nas najdogodniejsza, zwłaszcza pod względem naszych możliwości finansowych.

5/5 - (1 oddanych głosów)