kod cvv kartyKod cvv (lub inaczej nazywany kod cvc) to jeden z najważniejszych elementów w sytuacji, gdy chcemy potwierdzić naszą tożsamość. Jest to niezbędny krok, który musimy wykonać, aby opłacić zamówienie online. Jest to opcja, której celem jest udowodnienie, że jesteśmy właścicielami karty płatniczej, której chcemy aktualnie użyć. To swoisty sposób na zabezpieczenie obu stron, czyli zarówno dla firmy, dla której wykonujemy płatność, jak i dla konsumenta, który zyskuje pewność, że nikt nie posługuje się jego kartą. Co to jest cvv i gdzie znaleźć kod bezpieczeństwa karty?

Kod cvv karty — co to takiego?

Obecnie mamy do czynienia z kilkoma rodzajami kart płatniczych, które różnią się od siebie celem, w jakim są wydawane. Najpopularniejsze z nich to karta debetowa, z której korzysta największa liczba klientów, karty kredytowe oraz karta przedpłacona (inaczej nazywana prepaid). Biorąc pod uwagę kartę debetową, którą wykorzystujemy na co dzień zarówno do płatności w sklepie, jak też opłacania zamówień zdalnie przez internet, posiada ona kilka istotnych elementów. Są to:

  1. Pasek magnetyczny — znajduje się na górze karty płatniczej. Posiada zakodowane dane osobiste posiadacza (np. imię i nazwisko).
  2. Dane banku — znajdują się na dolnej części karty. Są to najważniejsze informacje o banku, który ją wydał (np. dane adresowe czy numer telefonu).
  3. Hologram — w formie oznaczenia w kolorze metalicznym. Celem umieszczania hologramu na kartach debetowych jest zabezpieczenie przed fałszowaniem kart i innego typu nielegalnymi działaniami. 
  4. Podpis posiadacza — powinien być utworzony niezmywalnym długopisem. Dzięki temu w przypadku kradzieży złodziej nie będzie miał możliwość zdrapania go i podrobienia. W takiej sytuacji zachodzi wówczas uszkodzenie całej powierzchni, na której umieszczamy podpis. W wyniku tego karta pozostaje nieważna. 
  5. Kod cvv/kod cvc karty — Znajduje się na odwrocie karty. Zawiera 3 cyfry. Jego celem jest zabezpieczenie przed oszustwem związanym z dokonywaniem płatności przez osoby niepowołane. 

 

Jak znaleźć kod cvv na karcie?

Jak wspomniano, numer cvv znajduje się na odwrocie karty płatniczej. Jest to element, który zabezpiecza daną kartę w przypadku wykonywania płatności zdalnych. Są to sytuacje, w których chcemy opłacić zamówienie (np. zakupy spożywcze czy żywność z restauracji) online. Tego typu kod musi być znany wyłącznie właścicielowi karty. W przeciwnym razie możemy narazić się na korzystanie z naszych finansów zgromadzonych na koncie przez osoby trzecie. 

numer cvc

— Kod cvv na karcie VISA — Może być to numer CVV lub CVV2. 

— CVC karta MasterCard — Numer CVC lub CVC2. 

Czy kod CVV/CVC gwarantuje pełne bezpieczeństwo płatności?

Bez wątpienia każdy z nas ceni sobie możliwość wykonywania zakupów online bez wychodzenia z domu. Jest to świetne rozwiązanie dla osób zapracowanych, które z powodu dużej ilości obowiązków nie mają czasu na dojeżdżanie do stacjonarnych punktów. Z tego typu opcji korzystają też konsumenci, którzy chcą zaoszczędzić czas i zależy im na własnej wygodzie. Dodatkowo robiąc zakupy online korzystamy z licznych promocji, które w większości sieci są wprowadzane wyłącznie na zamówienia internetowe. Jednak niektórzy zastanawiają się, czy dokonywanie płatności kartą debetową lub kredytową oraz fakt posiadania kodu CVV wiąże się z pełnym zabezpieczeniem konsumenta?

Warto tutaj wspomnieć, że numer cvv/cvc jest nie tylko elementem, który zabezpiecza naszą kartę i daną transakcję. Jest to również czynnik, który decyduje o zrealizowaniu płatności. Oznacza to, że nie znając wyżej wspomnianego kodu, nie opłacimy zdalnie zamówienia. W takiej sytuacji możemy wyłącznie zrobić zakupy z płatnością za pobraniem. Pamiętajmy, aby nie zdradzać kodu cvv osobom niepowołanym, gdyż grozi to korzystaniem z dostępnych na naszych kontach środków. 

5/5 - (1 oddanych ocen)