karta debetowa a płatniczaZ karty bankowej korzysta każdy z nas na co dzień w celu dokonywania różnego rodzaju płatności. Jest nam ona niezbędna do tego, aby opłacać rachunki przez internet, zamówienia z dostawą do domu, a nawet dokonywać podstawowych płatności za zakupy w sklepie stacjonarnym. Niewiele jednak wie, że istnieje kilka rodzajów kart bankowych, które mogą posłużyć nam do tego celu. Najpopularniejszymi są: karta kredytowa, która otrzymujemy od banku w ramach pewnego rodzaju pożyczki oraz karta debetowa, której działanie jest zupełnie inne. Czym się różni karta kredytowa od debetowej

Karta kredytowa a debetowa – podstawowe różnice

Kredytowa karta bankowa jest wydawana tylko niektórym konsumentom. Jej działanie znacznie różni się od debetowej, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę warunki jej udzielania. Jest to swego rodzaju zobowiązanie, na podstawie którego bank pożyczka Ci środki, którymi możesz zarządzać. Dlatego też podstawowa różnica między kartą kredytową a debetową to fakt, że ta pierwsza jest wydana jedynie niektórym konsumentom, którzy spełnią określone warunki. Z kolei debetowa jest dostępna dla każdego, kto posiada rachunek osobisty. 

Czym się różni karta debetowa od kredytowej – karta debetowa a płatnicza

Karta kredytowaKarta debetowa
Środki, z których korzystasz, są swego rodzaju pożyczką udzieloną przez bankŚrodki, które wykorzystujesz, to Twoje pieniądze, które zgromadziłeś na osobistym koncie bankowym.
Nie jest wydawana każdemu. Aby ją otrzymać, trzeba spełnić konkretne warunki.Możesz otrzymać ją jeśli posiadasz rachunek bankowy.
Musisz opłacić oprocentowanie po upływie ustalonego terminu za udzielenie pożyczki.Płacisz wyłącznie za obsługę karty płatniczej.

Karta debetowa a kredytowa — warunki 

Aby otrzymać kartę debetową (czyli klasyczną kartę płatniczą), wystarczy, że złożyć wniosek w swoim banku o wydanie takiej karty. We wniosku wpisujesz jedynie swoje dane osobowe, które widnieją na koncie bankowym. Za wydanie karty płatniczej musisz uiścić jednorazową opłatę (najczęściej jest to nie więcej niż 15 zł), chyba że bank aktualnie wprowadził promocję ograniczającą tę kwotę do 0 zł. 

Z kolei jeśli chodzi o kartę kredytową, proces wydawania takowej jest nieco bardziej skomplikowany. Jest to swego rodzaju pożyczka, która udzielana jest w postaci przelania środków na konto, z którego korzystasz płacąc tą właśnie kartą. Oznacza to, że aby otrzymać kredytową kartę, musisz mieć odpowiednią zdolność kredytową. Istotną rolę odgrywa tutaj Twoja historia w BIK, więc jeśli jest negatywna, bank prawdopodobnie nie będzie skory do udzielenia Ci takiej pożyczki. Nie bez znaczenia pozostają także dochody, jednak na tzw. credit card najczęściej nie są udzielane duże kwoty. W związku z tym wysokość otrzymywanych dochodów nie jest aż tak istotna jak historia w BIK i ewentualne zadłużenia. Z kolei jeśli Twoje dane widnieją w KRD, masz długi, wobec których toczy się postępowanie komornicze, nie masz szans na otrzymanie kredytowej karty bankowej. 

5/5 - (1 oddanych ocen)