Kredyt hipoteczny w wielu przypadkach jest dla nas jedynym ratunkiem, który pomoże nam sfinansować zakup mieszkania lub budowę domu. Każdy z nas w jakimś momencie życia posiada potrzebę posiadania własnego m4. Niestety większość nie ma możliwości odłożenia aż tak dużej kwoty, która mogłaby pozwolić nam na spełnienie tego typu celów. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zaciągnięciem kredytu w banku. Nie ulega wątpliwości, że chcemy, aby taka decyzja wiązała się z jak największymi korzyściami. Możemy w tym celu przeszukiwać setki ofert i samodzielnie porównywać koszty. Jednak istnieje także możliwość skorzystania z rozwiązania, jakim jest kalkulator kredytu hipotecznego. Narzędzie takie jak kalkulator rat kredytu pozwoli nam w szybki sposób obliczyć wszystkie opłaty, jakie przyjdzie nam ponieść w związku z zaciągnięciem zobowiązania.

%

Co to jest kalkulator kredytu mieszkaniowego?

Kalkulator kredytów hipotecznych to specjalne narzędzie, które pomoże nam w obliczeniu wszystkich kosztów zobowiązania, które planujemy zaciągnąć. Skorzystanie z kalkulatora jest w pełni darmowe, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób możemy sprawdzić, jakie opłaty aktualnie obowiązują w poszczególnych bankach. Tym samym, dowiemy się, która oferta jest obecnie najkorzystniejsza i jaką warto wybrać w naszej sytuacji. Pamiętajmy, że kalkulator raty hipotecznej opiera swoje wyniki o orientacyjne dane. Oznacza to, że decydując się na zainteresowanie konkretną ofertą, może zdarzyć się, że po konsultacji z bankiem, warunki będą posiadały drobne różnice. Nie oznacza to jednak, że zaproponowana oferta będzie mniej korzystna. Często mamy do czynienia z sytuacją, że po wybraniu danego kredytu dzięki obliczeniom kalkulatora, bank proponuje nam atrakcyjniejsze warunki. 

kalkulator hipoteczny

Jak działa kalkulator kredytu hipotecznego?

Chcąc zaciągnąć kredyt na budowę domu lub zakup mieszkania, często zastanawiamy się, jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego. Obecnie nie musimy spędzać wiele czasu na samodzielnym porównaniu ofert i wykonywaniu ciężkich obliczeń matematycznych. W sprawdzeniu, ile będzie wynosić rata przy poszczególnych ofertach w bankach pomoże nam kalkulator raty kredytu hipotecznego. Takie narzędzie działa w oparciu o aktualne dane podane przez banki. Wystarczy, że wpiszemy niezbędne informacje, a kalkulator kredytowy hipoteczny wskaże nam koszty zobowiązania. 

Symulacja kredytu hipotecznego — jak to zrobić?

Jeśli interesuje nas kredyt hipoteczny, kalkulator rat może znacznie ułatwić nam podjęcie decyzji, z jakiej oferty skorzystać. Obecnie mamy do czynienia z wieloma usługami, jakie proponują nam banki. Oferty na rynku finansowym z miesiącu na miesiąc rosną i przyjmują nowe formy. Z tego powodu często ciężko jest nam zdecydować się, która instytucja proponuje najlepsze warunki. Dzięki narzędziu, jakim jest kalkulator, kredyt hipoteczny, który zaciągniemy, nie zaburzy znacznie naszego budżetu. Pozwoli nam sfinansować zakup lub budowę nieruchomości, a także wykończenie jej bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Chcąc zaciągnąć kredyt na mieszkanie, kalkulator to doskonałe wsparcie w podjęciu rozsądnej decyzji. Pamiętajmy, że w większości przypadków takie zobowiązanie spłacamy przez wiele lat. Najczęściej też opiewa ono na wysokie sumy, które pozwolą nam sfinansować cele nieruchomościowe, które nie są tanie. Musimy więc wziąć pod uwagę ryzyko, jakie płynie w związku z zaciągnięciem kredytu na nieodpowiednich do naszej sytuacji warunkach. Warto korzystać nie tylko z dostępnych w sieci rankingów, ale także z takich narzędzi jak kalkulator hipoteczny online. Tego typu opcja nie tylko pomoże nam w wyborze najlepszej oferty, ale również ułatwi symulację kredytową. Dowiemy się wówczas, jak wysokie będą koszty w poszczególnych bankach, przy wzięciu określonej kwoty na wybrany okres spłaty. Dodatkowo, z łatwością sprawdzimy jaka rata kredytu hipotecznego będzie najlepsza w naszym przypadku oraz otrzymamy odpowiedź na pytanie: czy dostanę kredyt hipoteczny? Kalkulator wyświetli nie tylko ratę miesięczną, ale także inne koszty, np. oprocentowanie, czy też całkowity koszt kredytu przy wybranych parametrach. 

Kalkulator kredytu hipotecznego — jak z niego korzystać?

Kalkulator hipoteczny jest prostym narzędziem, w którym musimy wypełnić jedynie kilka kluczowych rubryk. W formularzu wpisujemy bowiem informacje jak kwota, jaką chcemy zaciągnąć, okres spłaty oraz oprocentowanie. Kalkulator kredytowy mieszkaniowy nie wymaga podawania naszych danych osobowych oraz szczegółowych informacji na temat naszych wydatków. Tego typu kwestie uzupełniamy dopiero wówczas, gdy będziemy wypełniać wniosek o kredyt w wybranym banku.

Oblicz ratę kredytu hipotecznego. Należy podać takie dane jak:

— Cel, na jaki chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny. Kalkulator zazwyczaj daje nam do wyboru: zakup mieszkania,  kupno domu, budowę domu, czy też inny cel (np. pozyskanie działki). 

— Kwota kredytu hipotecznego i okres kredytowania — Warto dopasować te parametry do swoich możliwości finansowych. Symulacja kredytu hipotecznego  pomoże nam dokonać rozsądnego wyboru, dobierając warunki zobowiązania tak, aby dogodnie spłacać raty w terminie. W sytuacji, gdy kalkulator kredyty hipotecznego wyświetli zbyt wysoką ratę, możemy dobrać inne parametry, wydłużając czas spłaty, aby zminimalizować ryzyko problemów ze spłatą zobowiązania.

— Rodzaj oprocentowania — stałe lub zmienne.

— Wysokość wkładu własnego — aktualnie musimy posiadać min. 20% wkład własny lub 10% przy wykupie dodatkowych pakietów ubezpieczeń. Druga opcja nie jest dostępna w każdym banku. Kalkulator kredytu hipotecznego z wkładem własnym zazwyczaj wyświetla bardziej szczegółowe wyniki niż narzędzia działające w oparciu o podstawowe dane. 

Na podstawie podanych parametrów kalkulator rat kredytu hipotecznego wskaże nam wysokość miesięcznej raty. Wówczas możemy dogodnie dopasować warunki kredytu, który zaciągniemy do naszej sytuacji materialnej, aby bezproblemowo spłacać zobowiązanie. 

Jakie informacje podaje kalkulator kredytowy hipoteczny?

— Oprocentowanie kredytu hipotecznego —  Przy wyborze korzystnej oferty ważna jest nie tylko rata kredytu. Kalkulator oprócz jej wysokości wyliczy również, ile będzie wynosić oprocentowanie w danym banku przy poszczególnych kryteriach. Warto zwrócić uwagę na wybór rodzaju oprocentowania: stałe lub zmienne. Na ostateczną jego wysokość ma wpływ obowiązująca stawka WIBOR(R) oraz marża, którą pobiera bank. Z kolei stawki WIBOR(R) są uzależnione od referencyjnej stopy, jaka jest ustalana co miesiąc przez Radę Polityki Pieniężnej. Ważny jest fakt, że marża banku zawsze jest wartością stałą, a jej wysokość musi być określona w umowie kredytowej. Pamiętajmy, że niezależnie od wysokości oprocentowania, jaką wskaże przelicznik kredytu hipotecznego, zawsze możemy negocjować rzeczywiste warunki z bankiem. Ostatecznie to, jaką propozycję otrzymamy, zależy od wielu czynników, między innymi od naszej osobistej sytuacji finansowej i zawodowej. 

RRSO — Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, czyli wartość w skali roku, jaką płacimy za zaciągnięcie kredytu hipotecznego. W jej skład wchodzi oprocentowanie oraz odsetki, dlatego stanowi jeden z najważniejszych parametrów, jakie należy sprawdzić przed wyborem oferty. Warto pamiętać, że biorąc kredyt hipoteczny, rata miesięczna jest uzależniona między innymi od RRSO. Na wysokość tego wskaźnika nie mają wpływu jednak dodatkowe opłaty, np. prowizje bankowe. 

— Prowizja — Szukając odpowiedzi na pytanie, jak obliczyć kredyt hipoteczny, musimy wziąć pod uwagę także takie parametry jak prowizje. Są to dodatkowe opłaty pobierane przez bank, np. za przygotowane oferty, udzielenie kredytu itp. Dokładny kalkulator kredytu hipotecznego pozwoli nam sprawdzić wartość procentową prowizji, co zdecydowanie ułatwi wybór opłacalnych warunków. Warto wówczas wybierać kredyty z jak najniższą prowizją bankową. 

Kalkulator raty kredytu hipotecznego wbrew pozorom nie wyświetla nam jedynie wysokości miesięcznych rat, które będziemy spłacać w związku z zaciągnięciem zobowiązania. Tego typu narzędzie w odpowiedzi na nasze zapytanie podaje również wysokości innych opłat, tj. RRSO, oprocentowanie i prowizję banku. Kalkulator kredytowy mieszkaniowy wskazuje również wysokość całkowitej kwoty do spłaty. Dzięki temu możemy w prosty sposób sprawdzić, jaka oferta aktualnie jest najbardziej opłacalna. Kalkulator hipoteczny umożliwia również zapoznanie się z podstawowym harmonogramem spłat, dzięki czemu możemy w prosty sposób oszacować, jak wysokie raty będziemy spłacać. Zawarte są w nim również odsetki oraz kapitał.

Hipoteka kalkulator – jak sprawdzić zdolność kredytową?

Jeśli interesują nas kredyty hipoteczne, kalkulator pomoże nam nie tylko wyliczyć, jaką wysokość ma rata. Dzięki dostępnym sprawdzimy także naszą zdolność kredytową, co jest niezwykle ważne, gdy chcemy wnioskować o zobowiązanie mieszkaniowe. Warto wiedzieć, że każdy bank może nieco inaczej patrzeć na fakt obliczania zdolności finansowej kredytobiorcy. Instytucje stosują bowiem rozmaite sposoby sprawdzania, na jakim poziomie się ona znajduje i minimalizowania ryzyka problemów ze spłatą kredytu ze strony klienta. Jednak zawsze są brane pod uwagę podstawowe kwestie, mające wpływ na to, czy mamy zdolność kredytową i jaka jest jej wysokość. Szczegółowy kalkulator kredytu hipotecznego to świetna opcja, z której warto skorzystać jeszcze przed sprawdzeniem warunków i kosztów zobowiązania. Dzięki temu dowiemy się, jakie są nasze szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. 

Kalkulator kredytowy – jak sprawdzić, czy stać mnie na kredyt?

Pomimo tego, że nie tylko zarobki determinują fakt otrzymania kredytu czy też nie, przed złożeniem wniosku warto określić, czy spełniamy wymogi banków w tym zakresie. Przede wszystkim istotną rolę pełni tutaj sprawdzenie, czy stać nas na spłatę miesięcznej raty wynikającej z takiego zobowiązania. Sprawdzając wysokość raty przy kredytach w poszczególnych bankach, możemy zestawić ją z naszymi miesięcznymi dochodami. Pamiętajmy przy tym, że inaczej bank traktuje sytuację, gdy jesteśmy osobami samotnymi, a inaczej sprawa wygląda w przypadku małżeństwa z dziećmi. Mimo tego warto orientacyjnie oszacować sytuację spłaty raty porównując ją do zarobków. 

Warto wiedzieć, że w sytuacji, gdy zależy nam na bezproblemowej spłacie kredytu, rata zobowiązania powinna wynosić nie więcej niż 30% wynagrodzenia netto. Ważny jest również fakt, że do wartości wlicza się nie tylko dochody kredytobiorcy, ale także partnera. Chodzi tutaj więc o dochód gospodarstwa domowego, a nie tylko zarobki osoby starającej się o kredyt. 

Jak wspomniano, w ocenie, czy zarabiamy dostatecznie dużo, by uzyskać kredyt, pomoże nam kalkulator zdolności kredytowej. Jednak oprócz sprawdzenia, czy bank udzieli nam zobowiązania i w jakiej wysokości, warto porównać ratę kredytową z zarobkami. Dzięki temu zyskamy maksymalną pewność, że ryzyko wystąpienia problemów w spłacie zostanie zminimalizowane. 

Co w sytuacji, gdy zarobki są zbyt niskie, a rata za duża?

Jeśli szacujemy, że nasze zarobki nie wystarczą na dogodną spłatę miesięcznej raty, możemy w kalkulatorze zmienić parametry kredytu. Wówczas sprawdza się wydłużenie okresu kredytowania, czyli liczby rat zobowiązania. W związku z tym kredyt będziemy spłacać dłużej, ale wysokość raty miesięcznej zostanie zmniejszona do zadowalającego poziomu, a my nie naruszymy nadmiernie naszego domowego budżetu. Wraz z wydłużeniem czasu spłaty zwiększa się całkowity koszt kredytu, jednak w przypadku rozłożenia go na większą liczbę rat, nie odczujemy tego znacznie w naszych finansach. 

Kredyt hipoteczny symulacja zdolności kredytowej

Aby sprawdzić, jaki kredyt dostaniemy, wystarczy włączyć kalkulator mieszkaniowy zdolności kredytowej i wpisać następujące informacje:

— Okres spłaty kredytu hipotecznego 

— Rodzaj i wysokość oprocentowania — stałe lub zmienne

— Typ rat kredytowych — równe lub malejące

— Limity na kartach kredytowych

— Raty innych kredytów

— Inne stałe zobowiązania — np. alimentacyjne

— Wysokość miesięcznych dochodów w gospodarstwa domowego

— Liczba osób w gospodarstwie domowym na utrzymaniu.

Po wprowadzeniu powyższych danych, hipoteczny kalkulator wskaże nam wysokość naszej zdolności kredytowej. Pamiętajmy jednak, że wynik jest wartością orientacyjną, a to, na jakim poziomie rzeczywiście znajduje się nasza zdolność, jest uzależnione także od innych czynników. Jak wyżej wspomniano, banki stosują różnorodne metody obliczania jej wysokości. Liczą się nie tylko dochód i wydatki stałe, ale także historia kredytowa w BIK, długi, wpisy do rejestrów, rodzaj zatrudnienia i źródło dochodów oraz wiele innych aspektów. Kalkulator kredytu hipotecznego online pozwala nam jednak wstępnie oszacować, o jaką kwotę możemy wnioskować w poszczególnych bankach. Narzędzie wyświetli nam także listę instytucji finansowych, w których mamy dostępne atrakcyjne warunki. 

Wszystkie koszty kredytu hipotecznego

Analizując aktualne oferty kredytów mieszkaniowych, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników mających wpływ na atrakcyjność warunków. Jest to niezwykle ważne z tego powodu, że najczęściej zaciągamy zobowiązanie opiewające na wysokie kwoty, które będziemy spłacać przez wiele lat. Wpływ na to, czy wybrana przez nas oferta będzie korzysta, mają wszystkie koszty kredytu hipotecznego. Wbrew pozorom, nie są to tylko oprocentowanie i prowizja. 

Jakie koszty ma kredyt hipoteczny?

— Oprocentowanie — Wiemy, że przy kredycie hipotecznym często mamy do wyboru dwa rodzaje oprocentowania, jednak zazwyczaj bank proponuje klientom oprocentowanie zmienne. Na jego wysokość ma wpływ stała marża oraz stawka WIBOR(R). Wybierając oprocentowanie zmienne, możemy z kolei liczyć na niezmienność stawki, jednak zwykle takie warunki obowiązują przez pierwsze pięć lat spłaty kredytu hipotecznego. 

— Prowizje — Banki najczęściej pobierają prowizję za udzielenie kredytu.

Jest to jednorazowa opłata, którą musimy uiścić podczas uruchamiania zobowiązania. Nieczęsto koszt ten jest doliczany do miesięcznej raty. Jej wysokość zwykle kształtuje się w granicach 0,5% do 2% wartości kredytu. Zdarza się, że niektóre instytucje finansowe całkowicie rezygnują z pobierania prowizji. Warto więc szukać takich ofert na rynku, aby maksymalnie zmniejszyć wydatki związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. 

— Ubezpieczenie — Najczęściej mamy z nim do czynienia w przypadku wniesienia niskiego wkładu własnego na poziomie 10 czy 15%. Wówczas banki wymagają wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu, co stanowi swego rodzaju zabezpieczenie. Niekiedy zachodzi konieczność wykupienia innych dodatkowych polis, np. ubezpieczenia nieruchomości czy też na życie. 

Inne dodatkowe opłaty pobierane przez bank —  W niektórych sytuacjach bank przy udzielaniu kredytu może wymagać od klienta skorzystania z innego produktu z oferty. Może więc zdarzyć się, że będziemy musieli założyć w placówce konto osobiste, wziąć kartę kredytową, czy też zagwarantować regularne zasilanie rachunku w konkretnej kwocie. 

Oprócz powyższych opłat, podczas starania się o kredyt hipoteczny, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Może to być np. wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę bankowego, co zazwyczaj ma miejsce w przypadku zakupu mieszkania, ale nie tylko. Banki w ten sposób zyskują pewność co do rzeczywistego stanu nieruchomości i słuszności udzielenia kredytu w określonej we wniosku wartości. Za taką usługę musimy zapłacić nawet kilkaset złotych. Zdarza się, że banki umożliwiają skorzystanie z wewnętrznego rzeczoznawcy, licząc za jego usługi niższą opłatę. 

Musimy także przygotować się na opłaty notarialne, które zawsze pokrywa kupujący nieruchomość. Koszt sporządzenia aktu notarialnego jest uzależniony od wartości nieruchomości. Najczęściej obliczamy go w następujący sposób:

— Od 30 do 70 tys. zł. — 710 zł i 1% od nadwyżki od kwoty wyższej niż 30 tys. zł. 

— Od 60 do 1 mln zł. — 1010 zł i 0,4% nadwyżki od kwoty wyższej niż 60 tys. zł. 

— Od 1 do 2 mln zł.— 4770 zł i 0,2% nadwyżki od kwoty wyższej 100 tys. zł. 

— Powyżej 2 mln zł. — 6770 zł i 0,25% nadwyżki od kwoty wyższej niż 200 tys. zł. 

Analizując aktualne statystyki i możliwości finansowe kredytobiorców, możemy oszacować, że koszty notarialne w przypadku zakupu mieszkania czy budowy domu nie przekroczą 2-4 tys. zł. 

Podczas zaciągania kredytu, czekają nas także inne dodatkowe opłaty, np. koszty sądowe za wpis hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Założenie nowej księgi wieczystej (w przypadku nowych nieruchomości i tych, które nie mają kw) kosztuje 60 zł. Za wpis do księgi wieczystej zapłacimy 400 zł przy uzupełnieniu III i IV działu. 

Przy zakupie domu czy mieszkania nie unikniemy również zapłaty podatku PCC. Wynosi on 2% w przypadku kupna nieruchomości z rynku wtórnego. Z kolei w sytuacji, gdy kupujemy nieruchomość od firmy deweloperskiej, zachodzi konieczność uiszczenia podatku VAT, którego wysokość musi zostać zawarta w fakturze od sprzedawcy mieszkania lub domu. 

Powyższe koszty nie są wyliczane przez symulator kredytu hipotecznego. Będąc na etapie poszukiwania korzystnej oferty, najważniejszą kwestię stanowią koszty zaciągnięcia zobowiązania, które będziemy uiszczać bankowi. Są one niezbędne do oszacowania, czy stać nas na kredyt oraz do wyboru opłacalnych warunków. Na późniejszym etapie warto przeanalizować inne opłaty, jakie przyjdzie nam pokryć w związku z pozyskaniem nieruchomości. 

Kredyt mieszkaniowy kalkulator a ubezpieczenia 

W przypadku chęci zaciągnięcia kredytu hipotecznego, bank może wymagać od nas wykupienia ubezpieczenia. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w sytuacji, gdy wniesiony wkład własny jest niższy niż minimalna wartość akceptowana przez bank. Zdarza się, że instytucja zgadza się na wkład na poziomie 10 czy 15%, jednak wymaga wykupienia polisy ubezpieczeniowej od niskiego wkładu. Przy okazji możemy zdecydować się również na zakup innych ubezpieczeń. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność wykupienia ubezpieczenia nieruchomości w firmie rekomendowanej przez bank udzielający nam kredytu. 

Kredytobiorcy najczęściej decydują się na takie polisy jak:

Ubezpieczenie nieruchomości — Jest to jedno z najważniejszych form zabezpieczenia kredytu hipotecznego dla banku. Z tego też powodu często oczekuje on zmniejszenia w ten sposób ryzyka braku spłaty w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych wymagających sporych wydatków. Wykupując ubezpieczenie nieruchomości, na którą zaciągamy kredyt, cesja zostaje przenoszona na kredytodawcę. Oznacza to, że w przypadku konieczności wypłaty świadczenia spowodowanej przez sytuacje losowe, środki otrzyma bank, a nie kredytobiorca. 

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego UNWW — Wartość takiej polisy pokrywa brakującą wartość wkładu własnego. Jeśli więc przykładowo wnosimy 15% wkład własny, a obecnie minimalna wysokość wynosi 20%, musimy dodatkowo wykupić ubezpieczenie w wysokości adekwatnej do brakującego 5%. 

Ubezpieczenie na wypadek śmierci kredytobiorcy — W przypadku nagłej śmierci, kwota polisy zostaje wypłacona bankowi w celu pokrycia brakujących środków do spłaty kredytu. Jest to nie tylko zabezpieczenie dla instytucji udzielającej kredytu, ale również dla bliskich kredytobiorcy, którzy w przeciwnym razie musieliby samodzielnie spłacać pozostawiony dług w związku z dziedziczeniem. 

Ubezpieczenie od utraty pracy — W przypadku utraty zatrudnienia nie z winy kredytobiorcy, obowiązek spłaty zobowiązania spoczywa na ubezpieczycielu przez wskazany w umowie okres. Najczęściej firmy ubezpieczeniowe deklarują spłatę kredytu hipotecznego przez 6-12 miesięcy. Taka oferta zazwyczaj jest dostępna dla osób zatrudnionym na pełen etat, mających podpisaną umowę o pracę na czas nieokreślony. 

Ubezpieczenie od trwałego inwalidztwa — Nie tylko w przypadku nagłej śmierci możemy zabezpieczyć bliskich i pozbawić ich obowiązku spłaty naszego kredytu. Również w sytuacji, gdy ulegniemy trwałemu inwalidztwu, które uniemożliwia nam wykonywanie pracy i osiąganie zarobków, możemy spłacić zobowiązanie dzięki wykupionej wcześniej polisie ubezpieczeniowej. 

Kredyt kalkulator hipoteczny – jak wybrać najtańszy?

Oprócz wyżej wspomnianych czynników mających wpływ na koszt kredytu hipotecznego, zwróćmy również uwagę na inne aspekty. Chodzi tutaj przede wszystkim o formę zapłaty zobowiązania oraz okres kredytowania. Jeśli chodzi o rodzaj spłaty, mowa o formie rat, której wybór umożliwia nam większość banków. Możemy więc zdecydować się na raty równe lub malejące. Pierwszy wariant polega  głównie na spłacaniu odsetek przez pierwsze lata i niewielkiej wysokości części kapitałowej. Warunki ulegają zmianie po upłynięciu ustalonego okresu, wówczas musimy spłacać pełną część kapitałową. Z kolei w przypadku rat malejących, od początku uruchomienia kredytu spłacamy kapitał. Rata w tej sytuacji w pierwszej fazie spłaty może być wyższa niż przy wyborze rat równych, jednak biorąc pod uwagę kolejne etapy spłacania kredytu, zazwyczaj taki wariant okazuje się tańszy. 

Jeśli chodzi o okres spłaty, jest on istotny przede wszystkim pod względem wysokości raty, na którą ma wpływ. Bowiem im dłużej będziemy spłacać kredyt, tym niższą miesięczną ratę musimy uiszczać do banku. Jeśli więc nasze dochody nie są na bardzo wysokim poziomie i nie chcemy co miesiąc ponosić wielkich kosztów na poziomie kilku tys. zł., warto wydłużyć okres kredytowania. Pamiętajmy jednak, że automatycznie zwiększamy w ten sposób całkowity koszt kredytu, gdyż bank nalicza odsetki od pożyczonego kapitału biorąc pod uwagę dłuższy termin spłaty. 

Co to jest całkowity koszt kredytu hipotecznego?

Niekiedy kalkulator spłaty kredytu hipotecznego oblicza nie tylko wspomniane koszty, ale także podaje nam całkowity koszt zobowiązania. Co oznacza ten parametr i czy jest istotny? To nic innego jak ogólna opłata, którą zapłacimy łącznie za to, że bank udzielił nam kredyt. Na jej wysokość mają wpływ odsetki wynikające z oprocentowania, prowizje bankowe, a także wykupione ubezpieczenie. Sprawdzając całkowity koszt kredytu w kalkulatorze, możemy szybko dowiedzieć się, która oferta jest obecnie najkorzystniejszą i oszacować, na jaki kredyt nas stać. 

Kalkulator kredyt mieszkaniowy

Biorąc kredyt mieszkaniowy, wiemy przynajmniej w większym stopniu, jakiej kwoty oczekujemy od banku na pokrycie planów nieruchomościowych. Najczęściej mamy już na oku konkretne mieszkanie, o którego zakup chcemy się starać. Zdarza się też, że nie wiemy jeszcze, którą nieruchomość chcemy pozyskać, ale znamy ceny rynkowe i po analizie ogłoszeń sprzedaży mieszkań w naszej okolicy chcemy wnioskować o konkretną kwotę. Wówczas obliczenie kosztów takiego zobowiązania w kalkulatorze nie sprawi żadnych trudności. Wystarczy wprowadzić wspomniane parametry, jak kwota, okres spłaty, oprocentowanie i rodzaj rat, aby sprawdzić, z jakimi opłatami kredytowymi będziemy musieli się zmierzyć. 

Kredyt hipoteczny na budowę domu kalkulator

Decydując się na zakup lub budowę nieruchomości, mamy do czynienia z nieco innymi warunkami niż w przypadku kupna mieszkania. Chodzi tutaj przede wszystkim o fakt wybudowania nieruchomości, czyli wartość inwestycji, którą możemy oszacować jedynie orientacyjne. W sytuacji, gdy chcemy, żeby kalkulator kredytu na budowę domu wyliczył nam opłaty związane z zaciągnięciem zobowiązania, musimy oszacować mniej więcej kwotę, jaką potrzebujemy na sfinansowanie przedsięwzięcia. Przyda się tutaj cena działki, która chcemy nabyć oraz kosztorys budowy. Na późniejszym etapie bank weryfikuje wprowadzone przez nas parametry, jednak wstępnie kalkulator pomoże nam ocenić, ile mniej więcej będzie kosztował nas kredyt. 

Kalkulator rat hipotecznych a zakup domu 

Nieco inaczej sprawa przedstawia się, gdy chcemy kupić dom z rynku pierwotnego, np. od dewelopera lub firmy budowlanej. Wówczas korzystając z kalkulatora kosztów powinniśmy wprowadzić podobne dane jak przy szacowaniu opłat w związku z zaciągnięciem zobowiązania na zakup mieszkania. Znamy ostateczną cenę nieruchomości wystawionej na sprzedaż, więc cały proces nie będzie sprawiał takiego problemu, jak w przypadku szacowania ostatecznej kwoty na pokrycie prac związanych z budową domu. 

Kalkulator hipoteka a nadpłata kredytu 

Nierzadko jesteśmy już w trakcie spłaty kredytu hipotecznego, jednak planujemy jego nadpłatę. Również w takich sytuacjach przyda się nam kalkulator online, dzięki któremu sprawdzimy istotne dla nas kwestie. Chodzi tutaj przede wszystkim o sprawdzenie jak nadpłata zobowiązania wpłynie na wysokość miesięcznych rat  kredytowych. Korzystając z kalkulatora kredytu hipotecznego przy nadpłacie należy wprowadzić:

Wartość kredytu — Wysokość kapitału, który pozostał do spłaty, od której odejmujemy kwotę, jaką przeznaczymy na nadpłatę kredytu. 

Oprocentowanie — Wybieramy takie, jakie obowiązuje obecnie przy spłacie kredytu.

— Okres spłaty — W tym miejscu możemy zastosować dwie metody. Pierwszy wariant obejmuje założenie, że liczba rat się nie zmniejszy. Wówczas wpisujemy czas spłaty, jaki pozostał do całkowitego spłacenia zobowiązania. W odpowiedzi otrzymamy wysokość miesięcznej raty, która będzie obowiązywała po nadpłacie kredytu. Niektóre banki dają możliwość skrócenia czasu spłaty przy nadpłacie kredytu przy jednoczesnym pozostawieniu wysokości raty na tym samym poziomie. Aby sprawdzić szczegółowe warunki, warto przeanalizować umowę kredytową podpisaną z bankiem, w którym mamy zaciągnięte zobowiązanie hipoteczne. 

Koszty hipoteki – kalkulator przy refinansowaniu kredytu 

Nie da się ukryć, że sytuacja na rynku kredytowym jest bardzo dynamiczna. Stale pojawiają się nowe, niekiedy atrakcyjniejsze oferty bankowe. Z tego też powodu niektórzy konsumenci decydują się na skorzystanie z refinansowania kredytu, co pozwala im uzyskać korzystniejsze warunki spłaty. W kalkulatorze hipotecznym możemy więc regularnie sprawdzać, czy na rynku bankowym nie pojawiły się nowe opłacalne oferty. Narzędzie jest stale aktualizowane o najnowsze dane, więc sprawdzając koszty obecnych zobowiązań, możemy przeanalizować, czy bardziej nie opłaca nam się refinansowanie kredytu niż pozostanie przy aktualnych warunkach w naszym banku. Kalkulator wyliczy nam różnicę pomiędzy ratą, którą spłacamy aktualnie, a nową ratą, dostępną w nowym banku w przypadku refinansowania. Wystarczy wprowadzić kwotę pozostałą do spłaty oraz liczbę rat pozostałych do całkowitej spłaty. Należy wprowadzić także oprocentowanie kredytu, który obecnie spłacamy. Jeśli pośród poszczególnych ofert znajdziemy tę, która okaże się korzystniejsza niż dotychczasowa, możemy udać się do konkretnego banku w celu wnioskowania o refinansowanie zobowiązania. 

Czy kalkulator kredytu hipotecznego jest pomocny?

Jeśli chcemy wziąć kredyt mieszkaniowy, kalkulator może znacznie ułatwić nam wybór oferty bankowej. Skorzystanie z narzędzia nie przysparza problemów i nie zajmuje wiele czasu. Dosłownie w kilka sekund otrzymujemy informacje, które okazują się niezbędne do podjęcia racjonalnej i przemyślanej decyzji. Dzięki temu zyskujemy pewność, że wybrana przez nas oferta jest korzystna, a my unikamy uiszczania niepotrzebnych opłat, które często są ukryte w warunkach umowy. Kalkulator kredytu hipotecznego w wielu przypadkach wskazuje również ranking dostępnych ofert. Na liście znajdziemy bowiem oferty poszczególnych banków wraz ze szczegółowymi informacjami odnośnie do kosztów kredytu.

Samodzielne obliczanie kredytu hipotecznego może przysporzyć nam wiele trudności i zabrać sporą ilość czasu. Pomimo tego, że z wyborem takiego zobowiązania nie powinniśmy się spieszyć, nie oznacza to, że musimy spędzać wiele godzin na wykonywaniu skomplikowanych obliczeń. Dodatkowo, porównanie ofert bankowych w pojedynkę, zestawiając ze sobą poszczególne parametry, dla większości z nas jest ciężkie. Może zdarzyć się, że nieodpowiednio sprawdzimy warunki i błędnie przeanalizujemy warunki proponowane przez banki. Jeśli chcemy wziąć opłacalny kredyt pod hipotekę, kalkulator okazuje się jedną z najlepszych możliwości, z jakich warto skorzystać przed złożeniem wniosku.

Dlaczego warto korzystać z kalkulatora hipotecznego?

— Szybko sprawdzimy, ile wynosi rata kredytu hipotecznego. Kalkulator wyświetli jej wysokość przy wyborze określonych parametrów, jak oprocentowanie, okres spłaty, kwota zobowiązania. 

— Porównamy dostępne na rynku oferty. Licznik kredytu hipotecznego to nie tylko doskonały sposób na wyliczenie raty miesięcznej, ale także na wybór dogodnej oferty. Narzędzie wskaże nam aktualne warunki w poszczególnych bankach. W jednym miejscu sprawdzimy, na jaki kredyt warto zwrócić uwagę. 

— Sprawdzimy inne koszty zobowiązania. Jeśli interesuje nas kredyt hipoteczny, kalkulator rat to ważna funkcja, z jakiej warto skorzystać, ale nie jedyna. Korzystając z symulacji, możemy wyliczyć także inne opłaty, z którymi spotkamy się podczas zaciągania zobowiązania nieruchomościowego. 

— Zaoszczędzimy czas. Narzędzie samodzielnie wyliczy wszystkie koszty. Wystarczy, że wprowadzimy niezbędne informacje, a w zaledwie kilka sekund otrzymamy najważniejsze dane. Całość zajmie dosłownie chwilę, dzięki czemu oszczędzamy czas, który w przeciwnym razie musielibyśmy poświęcić na samodzielne obliczenia. 

Kalkulator kredytów hipotecznych – na co zwracać uwagę?

Korzystając z kalkulatora kredytowego i chcąc podjąć rozsądną decyzję związaną z wyborem korzystnej oferty, warto wziąć pod lupę kilka kwestii. Przede wszystkim, jeśli zależy nam na jak najniższych kosztach miesięcznych, należy wybrać taki kredyt, który umożliwia nam dogodne ustalenie raty. W kalkulatorze możemy dowolnie manipulować parametrami, dzięki czemu w szybki sposób dowiemy się, jakie warunki są dla nas najlepsze, aby uzyskać pożądaną ratę miesięczną. Pamiętajmy, że im dłuższy okres spłaty wybierzemy, tym mniejszą ratę będziemy uiszczać. Jednak długi czas kredytowania często wiąże się z wyższym kosztem całkowitym. Musimy więc przeanalizować naszą osobistą sytuację i zdecydować, jakie warunki są dla nas najlepszym wyborem. W sytuacji, gdy chcemy uzyskać jak najmniejsze opłaty główne przy kredycie, warto wybierać propozycje banków z niskim RRSO i krótszym okresem spłaty. W takim przypadku będziemy uiszczać wyższą ratę, jednak w rozrachunku ostatecznym kredyt będzie tańszy. 

Kalkulator kredytu hipotecznego – kto może skorzystać?

Z kalkulatora kredytu mieszkaniowego może skorzystać każdy, kto ma dostęp do internetu. Jest to narzędzie online, które umożliwia nam szybkie wyliczenie kosztów na podstawie wpisanych przez nas danych, czyli wspomnianych wyżej kwoty kredytu oraz okresu spłaty. Nie musimy przy tym posiadać wielkich umiejętności matematycznych, gdyż nie prowadzimy samodzielnie żadnych wyliczeń. Kalkulator obliczy wszystko za nas w zaledwie kilka sekund.

Kalkulator a wkład własny

Musimy jednak wziąć pod uwagę, że w kalkulatorze nie zostają zawarte kwestie takie jak wkład własny kredytu hipotecznego. Jak wskazują obowiązujące przepisy prawne, kredyt hipoteczny bez wkładu własnego nie jest możliwy do wzięcia. Jeszcze kilka lat temu mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której banki udzielały takiego zobowiązania. Jednak współcześnie kredyt hipoteczny wymaga uiszczenia minimum 10% wkładu własnego (przy wykupieniu ubezpieczenia od niskiego wkładu) lub 20% wkładu (bez dodatkowej polisy). Może zdarzyć się, że nasza zdolność kredytowa uwarunkuje fakt, iż bank będzie wymagał pokrycia jeszcze większej wartości procentowej kredytu w ramach wkładu własnego. Jeśli nasze dochody, wydatki, stabilność zawodowa, czy historia BIK powodują, że mamy niepewną zdolność kredytową, instytucja zaproponuje nam kredyt hipoteczny z wyższym wkładem własnym np. 30% lub więcej. Istotne są tutaj czynniki takie jak:

— Źródło dochodu
— Wysokość dochodów
— Spłacane zobowiązania (np. alimenty)
— Historia kredytowa w BIK
— Liczba osób w gospodarstwie domowym
— Wysokość bieżących wydatków.

Najczęstsze błędy popełniane podczas korzystania z kalkulatora 

Kalkulator kredytów hipotecznych może znacznie pomóc nam w poszukiwaniu opłacalnej oferty oraz w sprawdzeniu potencjalnych kosztów, z jakimi się zmierzymy po podpisaniu umowy. Nie zawsze jednak wiemy, jak poprawnie korzystać z takiego narzędzia, mimo że wcześniej dokładnie czytamy wszelkie wskazówki. Często więc popełniamy rażące błędy, które mogą całkowicie zrujnować nasze plany inwestycyjne w związku z budową domu czy zakupem mieszkania. Chodzi przede wszystkim o fakt posiadania wkładu własnego i wprowadzanie nieodpowiedniej kwoty kredytu, jaki chcemy zaciągnąć. 

Przykładowo, chcemy kupić mieszkanie na 500 tys. zł., z 20% wkładem własnym, czyli z wpłatą własną w kwocie 100 tys. zł. Często konsumenci błędnie wpisują kwotę kredytu w kalkulatorze, wyliczając koszty dla zobowiązania w wysokości 500 tys.zł, zamiast 400 tys. zł. Wówczas możemy przerazić się kosztami, jakie na nas czekają po zaciągnięciu finansowania, a jakie są nierzeczywiste w naszej sytuacji. Pamiętajmy o tym, aby przy wprowadzaniu parametrów w narzędziu, jakim jest kalkulator, uwzględnić posiadamy wkład własny. Warto bowiem od kwoty nieruchomości, którą chcemy pozyskać, odjąć posiadamy wkład, co da nam wynik wskazujący na wysokość kredytu, o który będziemy wnioskować. Dzięki temu wszystkie dane, jakie otrzymamy w odpowiedzi, będą wiarygodne, a my skrupulatnie sprawdzimy wszystkie istotne koszty zobowiązania. 

Kolejnym błędem, jaki popełniają przyszli kredytobiorcy, jest sprawdzenie podstawowych kosztów bez szczegółowych wyliczeń i manipulowania kryteriami. Zdarza się, że jednorazowo wyliczymy w kalkulatorze wysokość raty przy konkretnej kwocie kredytu i od razu poddajemy się w poszukiwaniach, zakładając, że nie stać nas na pożyczkę.  Pamiętajmy, że możemy dowolnie zmieniać wprowadzane parametry, wybierając inny rodzaj oprocentowania, wydłużając okres spłaty kredytu, czy też wnosząc wyższy wkład. Istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym dokładnie wyliczymy, jakie warunki będą dla nas najkorzystniejsze i sprawdzimy, w jakich konfiguracjach warto porównywać dostępne oferty. 

Kalkulator kredytów hipotecznych 2021 – porównanie kosztów w bankach 

Wartość kredytu: 250 tys. zł. 

Czas spłaty: 25 lat 

PKO Bank Polski 

Oprocentowanie kredytu: 2,23 %

Marża: 1,96%

WIBOR(R) : 0,31%

Prowizja banku: 0,00%

RRSO: 2,20%

Miesięczna rata: 1082,61 zł

Suma odsetek w okresie kredytowania: 74781,68 zł 

Całkowita kwota do spłaty: 324781,68 zł.

Bank Millennium 

Oprocentowanie kredytu: 2,34%

Marża: 2,10%

WIBOR(R): 0,24%

Prowizja banku: 0,00%

RRSO: 2,37%

Miesięczna rata: 1101,50 zł

Suma odsetek w okresie kredytowania: 80450 zł

Całkowita kwota do spłaty: 330450 zł.

PEKAO S.A 

Oprocentowanie kredytu: 2,38%

Marża: 2,14%

WIBOR(R): 0,24%

Prowizja banku: 1,99%

RRSO: 2,59%

Miesięczna rata: 1128,51 zł

Suma odsetek w okresie kredytowania: 83578 zł

Całkowita kwota do spłaty: 338553 zł.

ING Bank Śląski 

Oprocentowanie kredytu: 2,41%

Marża: 2,10%

WIBOR(R): 0,31%

Prowizja banku: 1,90%

RRSO: 2,61%

Miesięczna rata: 1131,34 zł

Suma odsetek kredytowania: 84652 zł

Całkowita kwota do spłaty: 339402 zł.

Santander Bank Polska 

Oprocentowanie kredytu: 2,61%

Marża: 2,39%

WIBOR(R): 0,25%

Prowizja banku: 2,00%

RRSO: 2,84%

Miesięczna rata: 1160,74 zł

Suma odsetek kredytowania: 93222 zł 

Całkowita kwota do spłaty: 348222 zł. 

5/5 - (3 oddanych ocen)