cofnięcie przelewuPrzelewy elektroniczne stały się naszą codziennością, zwłaszcza u osób, które nie chcą za każdym razem wybierać się do punktów bankowych, by zrobić opłaty. Dzięki takiej opcji możemy w ekspresowym tempie pokryć pilne wydatki, zapłacić za zakupy online, pożyczyć gotówkę rodzinie, przelać ratę kredytu hipotecznego czy odłożyć środki na konto oszczędnościowe. Czasem jednak zdarza się, że przez pomyłkę zrobimy przelew na zły numer konta lub wpiszemy inną kwotę. W takich sytuacjach zastanawiamy się, jak cofnąć przelew i czy anulowanie przelewu online w ogóle jest możliwe, czy należy odwiedzić placówkę banku? Sprawdźmy, jak taka kwestia wygląda w poszczególnych bankach. 

Czy można anulować przelew?

Jak wskazują statystyki, przelewy bardzo często robimy w pośpiechu. Z tego powodu błędy wynikające ze złych danych, kwot i numerów kont są coraz częstsze. Warto podejść do zlecania przelewów rozsądnie, zwłaszcza jeśli chcemy zapłacić większą kwotę. Gdy wprowadzimy nieodpowiednie dane, sytuacja jeszcze nie przedstawia się tak źle. Gorzej jednak gdy wpiszemy zbyt dużo zer w kwocie, którą wysyłamy lub pomylimy numer rachunku, a środki trafią do osoby postronnej. Wówczas możemy spróbować wykonać anulowanie przelewu, jednak warto się pośpieszyć, aby środki nie wyszły z naszego konta. 

Cofnięcie przelewu jest możliwe w każdym polskim banku. Zastanawiając się jednak, jak anulować przelew, musimy zwrócić uwagę na kilka elementów. Zacznijmy od sesji elixir, które definiują to, kiedy dojdzie przelew oraz kiedy wyjdzie z naszego konta. W bankach zazwyczaj mamy do czynienia z trzema przedziałami godzinowymi, podczas których odbywają się sesje przychodzące i wychodzące. Gdy zrobimy przelew podczas trwania sesji elixir, środki wyjdą z rachunku nawet w ciągu minuty. Jeśli zdążymy w tym czasie cofnąć przelew w bankowości elektronicznej, pieniądze automatycznie wrócą na nasze konto. Wystarczy, że klikniemy opcję „anulowanie przelewu” w aplikacji lub na stronie www i potwierdzimy działanie kodem z SMS-a, ustalonym PIN-em lub hasłem do bankowości online. Sytuacja jednak wygląda bardziej skomplikowanie, gdy przelew zostanie już wysłany na rachunek odbiorcy. Czy można cofnąć przelew w takim wypadku?

Jak cofnąć przelew w poszczególnych bankach?

Procedura odnośnie do anulowania przelewów w każdym banku może być inna, a działania, jakie musimy podjąć mogą się od siebie różnić. To, jak cofnąć przelew w banku, w którym mam konto, jest niezwykle ważne. Warto sprawdzać takie informacje nie tylko wówczas gdy przez pomyłkę złożyliśmy żądanie wysłania środków w złej kwocie lub pomyliliśmy numer konta odbiorcy. Poleca się poznanie kwestii, jaką jest cofanie przelewów zapobiegliwie, aby w razie konieczności móc zrobić to ekspresowo bez konieczności poświęcania wiele czasu i organizowania wycieczek do placówek bankowych. 

Jak anulować przelew w ipko?

W bankowości elektronicznej IPKO możemy cofnąć przelew logując się do naszego rachunku, wybierając z menu zakładkę „Rachunki”, klikając następnie „ROR” lub inny rodzaj rachunku, z którego chcemy anulować przelew. Kolejnym krokiem jest wybranie „Przelewy Oczekujące” i zaznaczenie przelewu, który chcemy cofnąć,  kolejno kliknięcie „Anuluj”. Cofnięcie przelewu w PKO BP poprzez IPKO musimy potwierdzić kodem, który otrzymamy SMS-em. 

Jak anulować przelew mBank?

W mbank anulowanie przelewu przebiega podobnie jak w poprzednim przypadku. Wystarczy, że zalogujemy się do konta elektronicznego, wybierzemy zakładkę „Nachodzące płatności”, a następnie „Operacje zaplanowane”. Na tym etapie klikamy na płatność, która ma zostać anulowana i wybieramy „Usuń”. Wybór cofnięcia przelewu również musimy być potwierdzony hasłem, które otrzymamy SMS-em. 

Jak cofnąć przelew Ing?

Jeśli przelew posiada jeszcze status oczekującego, więc środki nie wyszły z naszego konta, możemy anulować przelew ING w bankowości elektronicznej. Należy wówczas zalogować się do konta, wybrania zakładki „Zaplanowane”, następnie „Nadchodzące” i usunięcia przelewu lub poprawy danych, jeśli zostały wpisane błędnie. Jeśli pieniądze zostaną już wysłane na konto odbiorcy, nie ma możliwości anulowania przelewu online. Konieczne będzie wówczas złożenie reklamacji, dzięki której możemy odzyskać środki. 

Jak anulować przelew Santander?

W banku Santander nie ma możliwości anulowania przelewu online. Możemy złożyć reklamację telefonicznie, dzwoniąc pod numer infolinii lub udać się do placówki bankowej w celu wypisania wniosku. Cofnięcie przelewu w Santanderze jest traktowane jako czynność niestandardowa. W związku z tym właściciel konta musi pokryć koszty w kwocie 25 złotych. 

Jak cofnąć przelew Millennium?

W banku Millennium nie możemy anulować przelewu, który został już zlecony, nawet jeśli środki nie zostały jeszcze wysłane na konto odbiorcy. Możliwe jest jednak cofnięcie przelewu zaplanowanego na późniejszą datę lub godzinę. Jeśli wykonaliśmy przelew na błędny numer konta lub wpisaliśmy złą kwotę, możemy złożyć reklamację telefonicznie lub w oddziale banku. 

3.7/5 - (3 oddanych ocen)