Kupno mieszkania lub domu to jedna z poważniejszych inwestycji życiowych. Jeśli właśnie przeglądasz rynek nieruchomości w poszukiwaniu wymarzonych czterech kątów z pewnością jedną z istotniejszych kwestii, na które zwracasz uwagę, jest cena. Warto jednak pamiętać, że koszty zakupu mieszkania nie ograniczają się tylko do kwoty sprzedaży. W zależności od tego, czy będziesz finansować transakcję ze środków własnych, czy też wystąpisz o kredyt mieszkaniowy, musisz się liczyć z koniecznością zapłacenia dodatkowych kwot. Weź pod uwagę również opłaty notarialne przy zakupie mieszkania. Jakie należności składają się więc na finalny koszt zakupu mieszkania?

Koszty zakupu mieszkania 

Poza ceną nieruchomości na koszt zakupu mieszkania składają się:

 • koszty notarialne przy zakupie mieszkania,
 • opłaty sądowe,
 • podatki – podatek od nieruchomości oraz PCC (w przypadku nabywania nieruchomości z rynku wtórnego) lub VAT (w przypadku nabywania nieruchomości z rynku pierwotnego, tj. od dewelopera),
 • koszty kredytu – w przypadku posiłkowania się kredytem hipotecznym,
 • prowizja dla biura nieruchomości (najczęściej 1,5%-3% ceny mieszkania/domu) – w przypadku korzystania z pomocy pośrednika.

Koszt notariusza przy zakupie mieszkania

Na koszty notarialne składa się taksa notariusza oraz inne opłaty notarialne. Maksymalne stawki taksy notarialnej są ustalone odgórnie – reguluje je odpowiednie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Zgodnie z paragrafem 3 tego rozporządzenia, maksymalna stawka przy wartości nieruchomości powyżej:

 1. 3 tyś. zł do 10 tyś. zł wynosi 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3 tyś. zł;
 2. 10 tyś. zł do 30 tyś. zł wynosi 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 tyś. zł;
 3. 30 tyś. zł do 60 tyś. zł wynosi 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 tyś. zł;
 4. 60 tyś. zł do 1 mln zł wynosi 1.010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 tyś. zł;
 5. 1 mln zł do 2 mln zł wynosi 4.770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 mln zł;
 6. 2 mln zł wynosi 6.770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 mln zł, nie więcej jednak niż 10 tyś. zł.

Opłata notarialna przy zakupie mieszkania to także kwoty pobierane przez notariusza za dokonywane przez niego czynności, które nie stanowią jego wynagrodzenia. Chodzi tu przede wszystkim o wydatki związane z założeniem księgi wieczystej (KW) lub wprowadzeniem zmian do tej już istniejącej. Koszty związane z KW to:

 • opłata za założenie KW – 60 zł,
 • opłata za wpis prawa własności do KW – 200 zł,
 • opłata za wpis hipoteki do KW (jeśli zakup nieruchomości jest finansowany kredytem) – 200 zł,
 • opłata za dokonanie czynności notarialnej – 200 zł.

Warto wspomnieć, że koszty notarialne przy zakupie domu są obliczane w analogiczny sposób, tj. z zastosowaniem stawek maksymalnych i przy uwzględnieniu kosztów sądowych.

Koszty kredytu przy zakupie nieruchomości

Nabywając mieszkanie (lub dom) będziesz posiłkować się kredytem hipotecznym? Zanim udasz się do banku sięgnij po dostępny online kalkulator kredytu hipotecznego i sprawdź, jaką maksymalną kwotę kredytu możesz otrzymać. Dzięki temu będziesz mieć rozeznanie w swojej sytuacji finansowej i wstępnie ustalisz zdolność kredytową. Pamiętaj, że obecnie banki wymagają wkładu własnego. Jeszcze kilka lat temu można było pokryć tę kwotę z dopłat z programów typu: rodzina na swoim, czy mieszkanie dla młodych. Obecnie nie działają żadne programy rządowe, wspierające w nabywaniu pierwszego mieszkania. Jeśli więc nie masz wystarczających oszczędności na pokrycie kwoty wkładu, sposobem na pozyskanie brakujących środków może okazać się, np. pożyczka gotówkowa czy kredyt konsumencki.

4.3/5 - (3 oddanych ocen)