Robiąc przelew na inny numer rachunku niż własny lub naszych bliskich, warto sprawdzić jak zidentyfikować numer bankowy. Identyfikacja banku po numerze konta pomoże nam  np. w sprawdzeniu, w jakim czasie odbiorca otrzyma zlecony przelew. To bardzo przydatne zwłaszcza gdy śpieszymy się z zapłatą rachunków lub  ważna transakcją, czy też wypłacamy pensję pracownikom. Możemy wówczas zidentyfikować firmę,  w której odbiorca posiada ROR, bez potrzeby kontaktu z naszym bankiem.  

Czy po numerze konta można sprawdzić dane banku?

Identyfikacja banku po numerze konta jest możliwa dzięki darmowym narzędziom dostępnym w sieci. Już w kilka sekund możemy łatwo zidentyfikować bank, do którego wysyłamy nasze środki przelewem., co jest niezwykle ważne w przypadku wysokich kwot. Aby to sprawdzić, wystarczy jedynie wpisać 26 cyfrowy numer rachunku bankowego w wyznaczonym okienku. Numer konta, na który przelewamy pieniądze, nie jest zapisywany w systemie, więc zyskujemy pełne bezpieczeństwo. Po chwili otrzymujemy informację, w jaki banku odbiorca ma założone konto. Jeśli wysyłamy środki w systemie Express Elixir lub szybkim przelewem BLIK, nie musimy obawiać się, że dotrą na konto dopiero kolejnego dnia. Najczęściej tego typu płatność zostanie zaksięgowana max. w ciągu kilku minut.

Jak zidentyfikować numer bankowy?

Nie każdy ma możliwość skorzystania z takiego darmowego narzędzia do sprawdzania numeru konta i przypisania go do konkretnego banku. Istnieje jednak inny sposób, który pozwoli na identyfikację banku odbiorcy. Numer konta bankowego może występować jako IBAN – International Bank Account Number albo NRB – Numer Rachunku Bankowego. Czy IBAN to to samo co numer konta bankowego? Zasadniczo oba sposoby zapisu numeru konta bankowego mają na celu identyfikację niepowtarzalnego numeru, na który przesyłamy nasze pieniądze. IBAN jest jednak stosowany w przypadku transakcji zagranicznych. Został on stworzony w latach 90 XX wieku przez Europejski Komitet Standardów Bankowych. Taki nowy format rachunku bankowego miał za zadanie usprawnić płatności między państwami Unii Europejskiej. 

Aby wiedzieć, jaki to bank, trzeba skupić się na pozycjach od 3 do 6 numeru rachunku bankowego. To właśnie one określają nazwę banku – to szybka identyfikacja banku po numerze konta. Chodzi oczywiście o banki polskie. W Polsce istnieją banki komercyjne, spółdzielcze, a także zrzeszenia banków spółdzielczych. 

Identyfikator banku to 4 cyfry, które znajdują się po początkowych 2 cyfrach rachunku. Warto wiedzieć, że w przypadku dwóch banków – PKO BP oraz Santander Bank Polska — do identyfikacji banku wystarczą nam pierwsze 3 cyfry. Zawsze ostatnią cyfrą tego 4 cyfrowego ciągu jest 0. Z kolei, jeśli chcemy zidentyfikować bank spółdzielczy, potrzebujemy 4 cyfr.

Jaki to bank – identyfikatory poszczególnych instytucji

Dla ułatwienia możemy sprawdzić identyfikatory poszczególnych instytucji. Pozwoli nam to szybciej sprawdzić, w jakim banku posiada konto odbiorca, do którego przelewamy środki. 

Identyfikatory najpopularniejszych banków w Polsce:

-1010 – Narodowy Bank Polski

-1030 – Citi Handlowy

-1050 – ING Bank Śląski

-1020 – PKO BP

-1140 – mBank

-1130 – BGK

-1240 – PKO SA

-1540 – BOŚ bank

-1680 – Plus Bank

-1930 – Bank Polskiej Spółdzielni

-1870 – Nest Bank

-2030 – BNP Paribas

-1940 – Credit Agricole Bank

-2490 – Alior Bank

-2720 – Inbank

-1160 – Bank Millennium

Numer konta w formacie IBAN rozpoczyna się od kodu państwa, a w przypadku Polski jest to PL. Dwie pierwsze cyfry rachunku to liczba kontrolna rachunku. Kolejne 4 cyfry to z kolei numer rozliczeniowy jednostki banku. Reszta cyfr określa numer rachunku bankowego. 

Początek numeru to suma kontrolna – pozwala ona określić, czy dany numer konta jest prawidłowy. Kolejne 8 cyfr to Numer Rozliczeniowy Banku. 16 cyfr kolejnych to indywidualny numer rachunku klienta.  Warto również wiedzieć, jak podzielony jest Numer Rozliczeniowy Banku. Pierwsze 4 cyfry identyfikują oddział banku. Dzięki niemu identyfikować można bank. Na ostatniej pozycji z kolei znajduje się cyfra kontrolna, która pozwala na sprawdzenie, czy dany numer konta jest prawidłowy. 

Jak sprawdzić jaki to bank zagraniczny po numerze konta?

Identyfikacja banku zagranicznego po numerze konta jest tak samo prosta jak w przypadku rachunku polskiego. Aby rozpoznać instytucję zagraniczną, należy sprawdzić kod konkretnego państwa. Wtedy mamy pewność co do tego, z jakiego kraju pochodzi numer bankowy. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre kraje mają więcej niż jeden kod. Jest to np. Dania, której kody identyfikacyjne to: DK, GL i FO. 

Kod ten znajduje się zawsze przed numerem konta. Przykładowo numer konta belgijskiego będzie rozpoczynał się od BE. 

Pamiętajmy, że każde państwo ma inną długość numerów kont bankowych. Dania, Holandia i Finlandia posiadają numery kont bankowych liczące 18 znaków. Szwajcaria i Niemcy mają nieco dłuższe kody, liczące 21 znaków. Najdłuższe kody bankowe ma np. Kuwejt – 30 znaków. Tak samo jest w Jordanii – tam numer konta bankowego Jordania. Niezależnie jednak od długości numeru konta, zawsze jest on poprzedzony kodem konkretnego państwa. 

Do identyfikacji transakcji międzynarodowych z kolei potrzebny jest także kod SWIFT. Bez tego elementu niemożliwe jest wykonanie przelewu walutowego do dowolnego kraju na świecie. Jeśli więc planujemy taką transakcję, warto sprawdzić Bank Ochrony Środowiska SWIFT, BIC, IBAN, czy też kody identyfikujące inne banki. 

Co można zrobić z numerem konta bankowego?

Konto bankowe jest niezbędne do wykonania przelewu bankowego. Wiele osób korzysta częściej z kodu BLIK do szybkich płatności. Takie rozwiązanie wprowadziło wiele banków, które mają własne aplikacje bankowe. Dzięki niemu przelewy są znacznie prostsze. Niektóre instytucje bankowe nie mają jednak możliwości stworzenia aplikacji, więc płatności międzybankowe wymagają wykorzystania numeru rachunku. Bez niego nie zapłacimy również rachunków, czy nie uiścimy raty za mieszkanie na kredyt.

Wiemy już, jak zidentyfikować numer bankowy. Jeśli chcemy wykonać pilny przelew, warto wiedzieć, do jakiego banku należy dany numer konta.W innym wypadku nasz odbiorca może czekać na przelew środków. By móc zrobić szybki przelew, należy wykorzystać sesję Elixir. Taka możliwość jednak jest płatna – kosztuje około 10 zł za jednorazowy przelew. By nie musieć płacić za przelew w systemie Elixir, trzeba sprawdzić jaki to numer konta bankowego i zlecić transakcję dzień wcześniej. Wtedy mamy pewność, że środki dotrą do odbiorcy w odpowiednim czasie. 

By z kolei mieć pewność, że wysyłamy pieniądze na dobry numer konta, należy go skopiować i dodać w odpowiednią rubrykę w aplikacji bankowej. Warto sprawdzić, czy numer jest prawidłowy. Można zrobić to sprawdzając początek oraz koniec numeru bankowego. Jeśli te cyfry są zgodne mamy pewność, że wysyłamy pieniądze do dobrego odbiorcy.

Nasz numer bankowy możemy również udostępniać innym osobom, by te mogły nam zapłacić np. za wykonaną usługę albo oddać pożyczone pieniądze.

Nie wolno jednak udostępniać numeru konta bankowego ani numeru BLIK osobom nieznanym. Nasz bank również nie zapyta o kod BLIK ani nie będzie prosił o numer konta. Należy być czujnym i trzeba chronić się przed potencjalnymi oszustami. Tylko w ten sposób możemy chronić się przed kradzieżą naszych środków z konta bankowego. Nie róbmy również przelewów na niezidentyfikowane konta bankowe.

5/5 - (1 oddanych ocen)