Czyszczenie BIK to procedura, którą interesują się przede wszystkim osoby zadłużone chcące wnioskować o kolejne zobowiązanie. Jak wiadomo, w BIK-u znajdują się raport i ocena historii kredytowej każdego z nas. W sytuacji, gdy nasz scoring jest niski z powodu opóźnień w ratach, mamy nikłe szanse na kredyt gotówkowy w banku. Wówczas czyszczenie biku okazuje się niezbędną kwestią, na temat której informacji poszukujemy w pierwszej kolejności. Jak wyczyścić bik i czy każdy może dokonać usunięcia złej historii kredytowej?

Czyszczenie BIK – na czym to polega?

Raport BIK to jeden z najważniejszych elementów sprawdzanych przez banki w czasie weryfikacji wniosków od klientów. Znajdują się w nim szczegółowe informacje na temat naszej historii kredytowej, czyli zaciąganych wcześniej zobowiązań różnego typu i ich spłaty. Banki analizując raporty, mogą sprawdzić, czy konsument wnioskujący o pożyczkę na dowód, jest wiarygodny, a raty udzielonej pomocy finansowej będą spłacamy w terminie.  W sytuacji, gdy poprzednie zobowiązania spłacaliśmy nieterminowo, przez co mamy złą historię kredytową, szanse na otrzymanie kredytu spadają do minimum. Wówczas powstaje w naszych głowach pytanie, jak usunąć się z bik i czy jest to w ogóle możliwe?

POBIERZ RAPORT BIK

Czyszczenie BIK-u to proces, z którego możemy skorzystać wyłącznie w trzech sytuacjach:

— Gdy klient odwoła udzieloną wcześniej zgodę na przetwarzanie danych — Taka opcja jest dostępna jedynie wtedy, gdy zobowiązanie kredytowe już wygasło, a jego spłata była terminowa. 

— Gdy wprowadzone dane zostały podane błędnie w wyniku pomyłki.

— Gdy upłynął 5-letni okres przetwarzania danych bez udzielonej zgody klienta — Dotyczy zobowiązań uregulowanych, jednak spłacanych z opóźnieniami. 

Jak wyczyścić bik samemu?

W przypadku złej historii w BIK, niektóre zobowiązania w banku są wręcz niemożliwe do zaciągnięcia. Kwestia ta dotyczy przede wszystkim tych, które opiewają na wysokie kwoty, a ich spłata zostaje rozłożona na długi okres (np. kredyty hipoteczne). Wówczas czyszczenie historii kredytowej okazuje się niezbędne, jeśli spełniamy powyższe warunki. 

Usunięcia BIK-u możemy dokonać korzystając z usług firm zajmujących się czyszczeniem historii kredytowej. Wówczas, zostaniemy przeprowadzeni przez wszelkie kroki niezbędne do zrealizowania całej procedury. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że tego typu oferty nie są tanie, a przez wszelkie elementy możemy przebrnąć samodzielnie.

POBIERZ RAPORT BIK

Jak usunąć zapytania w BIK krok po kroku

  1. Najpierw należy pobrać raport historii kredytowej, za który ponosimy aktualnie jednorazową opłatę w wysokości 39 zł. Na tej podstawie możemy ocenić, na jakim poziomie jest nasz scoring. 
  2. Po analizie raportu, podejmujemy decyzję, czy konieczne jest wyczyszczenie historii w BIK. Jeśli nasze dane są niezgodne lub chcemy cofnąć zgodę na ich przetwarzanie lub gdy zależy nam na usunięciu się z BIK w przypadku zobowiązań spłaconych, wystarczy złożyć odpowiedni formularz do instytucji finansowej udzielającej nam kredytu, np. banku. 
  3. W przypadku banków, mają one max 30 dni na rozpatrzenie formularza reklamacyjnego. Jeśli w tym czasie nie dostaniemy żadnej odpowiedzi, oznacza to, że wniosek został rozpatrzony pozytywnie.

Zanim rozpoczniemy czyszczenie BIK, wzór pisma pomoże nam sprawdzić, jakie informacje musimy podać i który formularz będzie adekwatny do naszej sytuacji. 

5/5 - (1 oddanych ocen)